31 sierpnia 2018  QNAP udostępnił najnowszą wersję systemu operacyjnego QTS 4.3.5  w wersji beta. W QTS 4.3.5 znalazło się wiele nowych oraz zmodernizowanych funkcji i narzędzi, które pozwalają użytkownikom domowym, firmowym i korporacyjnym na jeszcze wygodniejsze i efektywniejsze korzystanie z zasobów serwera QNAP NAS.

“QTS 4.3.5 jest dowodem naszego poświęcenia na rzecz stałego udoskonalania podstawowej funkcjonalności naszych serwerów NAS – wciąż staramy się rozwijać. Najnowsza wersja systemu operacyjnego odpowiada potrzebom nowej ery szybkich sieci, w której użytkownicy oczekują konkretnych korzyści i wzrostu wydajności, które pozwolą im lepiej realizować codzienne operacje – i to bez dodatkowych opłat” – wyjaśnia Cherry Chen, Product Manager QNAP.

Więcej informacji o QTS 4.3.5 i zgłoszenie do programu Beta na stronie https://www.qnap.com/qts/4.3.5/pl-pl.
Wideo-prezentacja QTS 4.3.5 – https://live.qnap.com/en.

Kluczowe funkcje i zalety QTS 4.3.5:

Storage – pełne wykorzystanie potencjału dysków SSD, prostsze zarządzanie przestrzenią dyskową i odzyskiwanie danych po awarii [Prezentacja wideo]

  • Definiowany programowo over-provisioning SSD: możliwość skonfigurowania over-provisioningu SSD RAID pozwala na zminimalizowanie niepożądanych zapisów na nośniku, co radykalnie zwiększa żywotność SSD i pozwala na osiągnięcie stabilnej wydajności zapisu (o 100% wyższej niż w przypadku domyślnie skonfigurowanego over-provisioningu). Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie wyraźnie wyższej wydajności w aplikacjach bazujących w znacznej mierze na odczycie danych (np. bazach danych czy intensywnej edycji online). Unikalne narzędzie SSD Profiling Tool umożliwia użytkownikowi na wygodne sprawdzenie, jakie proporcje over-provisioningu będą optymalne dla danej konfiguracji – w oparciu o pożądaną wydajność IOPS.
  • Przywracanie danych z przechowywanych zdalnie migawek: Przywracanie migawek ze zdalnej lokalizacji może być teraz przeprowadzane bezpośrednio do lokalnego NAS-a (przez sieć), bez konieczności ręcznego przywracania wszystkich folderów i plików w miejscu przechowywania backupu i późniejszego kopiowania do lokalnego NAS-a. Pozwala to na znaczące skrócenie czasu odtwarzania danych i znaczne uproszczenie całego procesu.
  • Elastyczna konfiguracja i konwersja woluminów: Woluminy można teraz wygodnie konwertować pomiędzy thin- oraz thick, pozwalając tym samym na w pełni elastyczne wykorzystanie przestrzeni dyskowej. Rozmiary woluminów można również zmniejszać, zapewniając tym samym możliwość wygodnego dostosowywania NAS-a do aktualnych wymagań użytkownika.
  • Zwiększenie wydajności VJBOD dzięki iSER: Autorskie rozwiązanie QNAP Virtual JBOD (VJBOD) działa teraz jeszcze bardzie wydajnie, dzięki obsłudze iSCSI Extensions for RDMA (iSER) i kompatybilnych kart sieciowych Mellanox – szybsze przesyłanie danych umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie rozbudowanej przestrzeni dyskowej.

Sieć – Doskonała wydajność dzięki szybkim połączeniom sieciowym oraz najwyższa elastyczność [Prezentacja wideo]

  • Definiowany programowo sieć wirtualna: zmodernizowana aplikacja wyposażona została w cały zestaw narzędzi, w tym m.in. topologię sieci i diagramy urządzeń (co pozwala na identyfikowanie fizycznych portów), w pełni konfigurowalne DDNS, usługę NCSI, statyczny routing, definiowany programowo tryby przełącznika, komplet funkcji IPv6 oraz rezerwowane adresy IP DHCPv4. Dzięki temu aplikacja znacznie upraszcza wszelkie operacje i zwiększa produktywność. Odświeżony został również interfejs – w tym m.in. sekcje związane z obsługą Thunderbolt™ oraz ustawień bezprzewodowych – co sprawia, że obsługa jest wygodniejsza i bardziej intuicyjna.
  • Rozbudowane wsparcie dla SmartNIC: QTS obsługuje teraz nowe, zaawansowane funkcje, w które wyposażone są nowoczesne karty sieciowe NIC, takie jak np. Mellanox® ConnectX®-4 for iSCSI Extensions for RDMA (iSER).
  • Protokół VPN QBelt: uzupełnienie zestawu funkcji o autorski protokół VPN QNAP QBelt VPN pozwala na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa sieciowego – m.in. poprzez szyfrowanie ruchu i zminimalizowanie ryzyka wykrycia. QBelt pozwala również np. na obchodzenie geoblokad dostępu do treści WWW czy ograniczeń narzuconych w lokalnym intranecie.

Nowe, ciekawe funkcje:

Notification Center – nie przegap żadnych powiadomień

  • Nowe Notification Center łączy w jednym interfejsie logi systemowe i powiadomienia ze wszystkich aplikacji, pozwalając również na łatwe definiowanie reguł i wygodne zarządzanie NAS-em. Użytkownik ma oczywiście do dyspozycji również inne typy powiadomień – w tym e-mail, SMS, komunikator czy alerty push.

Security Counselor – centrum bezpieczeństwa QNAP NAS

  • Security Counselor sprawdza QNAP NAS pod kątem ewentualnych problemów z bezpieczeństwem i rekomenduje użytkownikowi  rozwiązania, podnoszące poziom bezpieczeństwa i chroniące przed wieloma typami ataków. Rozwiązanie to wyposażone jest również w skaner wykrywający złośliwe oprogramowanie – stanowi więc kompleksowe rozwiązanie chroniące QNAP NAS.

 

Zestaw funkcji i narzędzi może się zmienić. Dostępność niektórych z nich może się różnić, w zależności od modelu QNAP NAS.

Uwaga: QTS 4.3.5 będzie ostateczną wersją obsługiwaną przez serie SS / TS-x79 i TS / TVS-x70.

 

Źródło: QNAP

Serwer NAS TS-253B z systemami QTS i Linux, czterordzeniowym procesorem i gniazdem PCIe dla maksymalnej elastyczności pamięci masowej. Urządzenie przeznaczone dla małych i średnich firm.  W przypadku zastosowania domowego również się sprawdzi, ale ze względu na cenę i funkcję nie będzie najlepszym wyborem pod względem pod względem ceny do funkcji. QNAP TS-253B ma duże możliwości, ale można je jeszcze zwiększać nie tylko dodatkowym oprogramowaniem, ale też za pomocą modułów sprzętowych.

W zastosowaniach domowych to już klasa „premium” i oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić z tego NAS-a domowe centrum rozrywki, bo obsługuje on dwukanałowe dekodowanie sprzętowe H.264/H.265 w rozdzielczości 4K oraz transkodowanie na bieżąco lub offline i został wyposażony w dwa porty HDMI 1.4b (3840 × 2160, 30 Hz). Posiada również narzędzia do tworzenia kopii zapasowych komputerów i urządzeń przenośnych. Jednak w sklepach nie brakuje sieciowych serwerów plików, które są znacznie tańsze, a sprawdzą się w tych zastosowaniach równie dobrze. Innym konkurencyjnym modelem to zastosowania domowego jest TS-251A , który wprawdzie ma nieco mniej wydajny dwurdzeniowy procesor Intel Celeron N3060, ale bardzo zbliżone możliwości multimedialne.

QNAP TS-253B

Możliwość instalowania w nim kart rozszerzeń ze złączem PCI Express sprawia, że QNAP TS-253B jest niezwykle elastycznym modelem. Wśród proponowanych przez producenta akcesoriów znajdziemy karty sieciowe 10 Gb/s i Wi-Fi oraz kontrolery pozwalające na montaż nośników SSD (dwóch albo czterech, SATA albo NVMe – w zależności od modelu), które mogą służyć jako pamięć podręczna. Dostępna jest także karta rozszerzeń QM2, która łączy w sobie szybką sieciówkę w standardzie 10 Gb/s i adapter pozwalający podłączyć pamięć półprzewodnikową. Takie karty eliminują wszystkie wąskie gardła w transferze danych, na które można się natknąć w różnych konfiguracjach lokalnych sieci komputerowych, i są przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników. Karty rozszerzeń są dostępne w naszym sklepie – sklepqnap.pl

W sklepach można znaleźć tańszy wariant opisywanego w tym artykule NAS-a, QNAP TS-253Be. Różni się mniejszą ilością zainstalowanej pamięci operacyjnej (2 GB lub 4 GB), którą jednak można zwiększyć do 8 GB. Nie posiada panelu czytnika kart pamięci, wyświetlacza z pojemnościowymi przyciskami dotykowymi oraz portu USB QuickAccess. W komplecie nie ma również pilota zdalnego sterowania, ale można go nabyć osobno. Poza tym specyfikacja obu modeli jest identyczna. QNAP TS-253Be jest również dostępny w naszym sklepie, dlatego trzeba uważać w sklepach, żeby przez przypadek nie kupić tańszego wariantu w przekonaniu, że trafiło się na niesamowitą promocję.

QNAP TS-253B

Tych, którzy się zastanawiają, do czego będą mogli wykorzystać NAS-a i czy w ogóle jest im potrzebny, zapraszamy do lektury poradnika „QNAP TS-251 Turbo NAS – dwudyskowy serwer NAS do domu i małego biura, czyli niezwykle przydatny, choć niedoceniany gadżet”.

Procedura testowa

NAS-a QNAP TS-253B poddany został swojej standardowej procedurze testowej. Poniżej przedstawione zostały wyniki testów. Zainteresowanych tym, jak testowane są NAS-y, odsyłamy do wcześniejszego artykułu, w którym opisana jest dokładna swoją procedurę testową.

QNAP TS-253B – opis techniczny, konstrukcja

NAS QNAP TS-253B posiada odświeżoną obudoweę i wyraźnie złagodniała. Nie jest to sprzęt, który trzeba ukrywać w szafce. Wzornictwo zdecydowanie nie jest krzykliwe. Jest tylko jeden błyszczący panel, który przesłania ekran OLED i tacki na dyski twarde. Cała reszta (nie licząc plastikowego elementu na przodzie z przyciskami, diodami oraz złączami) wykonano z metalu pokrytego matową czernią. Każda krawędź została zaokrąglona, co nadaje urządzeniu spokojny wygląd.

QNAP TS-253B

W dolnej części przedniego panelu znalazło się miejsce dla czytnika kart pamięci, dwóch portów USB 3.0 typu A i C (ten drugi obsługuje funkcję QuickAccess, pozwalającą na dostęp do NAS-a bez konieczności podłączania go do sieci) oraz przycisku szybkiego kopiowania z pamięci przenośnej. Powyżej widnieją diody informujące o stanie połączenia Ethernet, portów USB i czytnika kart pamięci, a na samej górze znajduje się przycisk zasilania.

QNAP TS-253B

Po jego lewej stronie umieszczono mały wyświetlacz OLED oraz dwa przyciski dotykowe. Ten mały ekran może wyświetlać kilka przydatnych informacji: komunikaty o błędach, adres IP każdej z obydwu kart sieciowych i to, na jakim etapie rozruchu znajduje się urządzenie. Mała rzecz, a cieszy, zwłaszcza kiedy sprzęt wydaje z siebie głośne piski informujące o błędzie. Żeby się dowiedzieć, co się dzieje, już nie trzeba się logować do NAS-a, bo wystarczy spojrzenie na ów wyświetlacz.

Szkoda, że producentowi zabrakło zapału do rozbudowania funkcji komunikatów głosowych. Te wydobywają się z małego głośniczka zamontowanego wewnątrz urządzenia. Są zaskakująco czytelne, jednak w ustawieniach fabrycznych zdecydowanie za głośne. Można na szczęście to zmienić. Niestety, lista komend jest krótka, a rozwiązanie ma spory potencjał. Z przyjemnością usłyszelibyśmy głosowy komunikat o błędzie, który dałby nam od razu informację o problemie. Wiedzielibyśmy wtedy, czy musimy rzucić wszystko i zająć się sprzętem, czy alarm może poczekać, aż skończymy pracę nad bieżącymi zadaniami. Problem rozwiązuje opisany wcześniej wyświetlacz, ale przecież nie każdy trzyma NAS-a na biurku obok monitora.

QNAP TS-253B

Z tyłu obudowy znalazło się miejsce dla dwóch kart sieciowych 1 Gb/s, czterech portów USB 3.0 typu A, dwóch HDMI, wyjścia audio oraz wejścia dla dwóch mikrofonów. W dolnej części obudowy umieszczono gniazdo zasilania oraz Kensington Lock. Ponad wentylatorem widnieje otwór dla wejść wspomnianych kart rozszerzeń.

QNAP TS-253B

W zestawie dołączono poręcznego pilota, mającego ułatwić sterowanie funkcjami urządzenia, kiedy podłączone jest do TV lub innego wyświetlacza przewodem HDMI.

QNAP TS-253B

QNAP TS-253B to konstrukcja dwuzatokowa. Do dysków twardych można się dostać po zdjęciu przedniego, połyskującego panelu. Wtedy oczom ukazują się dwie plastikowe tacki na napędy w formacie 2,5 cala i 3,5 cala. W przypadku tych większych możliwy jest beznarzędziowy montaż, mniejsze jednak wymagają przykręcenia (komplet odpowiednich śrub dołączono w zestawie). QNAP TS-253B współpracuje z HDD o maksymalnej pojemności 12 TB (sprawdź kompatybilność na stronie producenta). Przed wyjęciem tacek należy zwolnić zatrzaski, które chronią je przed samoczynnym wysunięciem.

QNAP TS-253B

Po zdjęciu boków obudowy oczom ukazuje się metalowy szkielet TS-253B. Pod nim zamontowano płytę główną, w której centrum wlutowano czterordzeniowy procesor Intel Celeron J3455 (od 1,5 GHz do 2,3 GHz w trybie turbo). Poniżej są dwa złącza pamięci SO-DIMM, więc nabywca wariantu o mniejszej ilości RAM-u będzie mógł ją w razie potrzeby zwiększyć. W górnej części zamontowano złącze PCI Express 2.0 ×, przeznaczone do kart rozszerzeń.

QNAP TS-253B

Obok procesora zamontowano kości pamięci e-MMC Toshiby o pojemności 4 GB. Przechowywane są w nich niektóre elementy systemu operacyjnego QTS, co przyspiesza jego działanie.

QNAP TS-253B

 

 

QNAP TS-253B – dane techniczne
Procesor Intel Celeron J3455, 1500–2300 MHz

64-bitowy, 4 rdzenie/ 4 wątki,

Pamięć 8192 MB DDR3, 4096 MB flash
Liczba zatok i maksymalna pojemność nośników 2 × 3,5 cala lub 2,5 cala (Hot swap)
2 × 12 TB
System operacyjny QNAP QTS 4.3.4
Obsługiwane macierze JBOD, RAID 0, RAID 1,
pojedynczy wolumin (Basic)
Obsługiwane protokoły sieciowe CIFS/SMB, AFP, NFS, FTP, SFTP, TFTP, FTPS, WebDAV, Telnet, SSH, SNMP, SMCS, VPN, PPTP, VPN, OpenVPN, rsync
Obsługiwane systemy plików nośniki wewnętrzne – EXT4
nośniki zewnętrzne – EXT4, EXT3, FAT32, NTFS, HFS+, exFAT
Inne ciekawe funkcje centrum monitoringu (darmowa licencja na 2 kamery, teoretycznie do 8), hibernacja, zdalny dostęp myQNAPcloud/ QTS Desktop, harmonogramy zdarzeń, narzędzia do smartfonów, powiadomienia awaryjne, DLNA, szyfrowanie, Wake-on-LAN
Obsługiwane urządzenia zewnętrzne/ rozszerzenia pamięć USB, karty Wi-Fi USB, Bluetooth, współpraca z UPS-em, kamery IP, drukarki sieciowe/USB
Złącza 2 LAN 10/100/1000 Mb/s
4 USB 3.0 (tył)
2 USB 3.0 (przód)
Wymiary i waga 168 mm × 105 mm × 226 mm, 1,66 kg

 

QNAP QTS 4.3.4 – możliwości, multimedia, obsługa, bezpieczeństwo

Testowany przez nas NAS działał pod kontrolą systemu operacyjnego QTS 4.3.4. Możliwości poprzedniej wersji (4.3.3) szczegółowo opisywaliśmy we wcześniejszych publikacjach, dlatego tym razem skupimy się na nowościach. Przypominamy także, że wszyscy chętni mogą sprawdzić możliwości tego oprogramowania przez internet, z użyciem interaktywnego dema dostępnego na stronie firmy QNAP. Osoby zainteresowane praktycznymi zastosowaniami NAS-ów oraz tym, jak można wykorzystać potencjał QTS, zapraszamy do naszego poradnika, w którym na przykładzie modelu QNAP TS-251A pokazujemy, do czego NAS może się przydać, i tłumaczymy, dlaczego takie urządzenie może być przydatne w każdym domu i biurze.

QNAP TS-251 Turbo NAS – niezwykle przydatny, choć niedoceniany gadżet

QNAP QTS 4.3.4 przynosi sporą liczbę nowości, wśród których znalazły się rozwiązania usprawniające kompatybilne z nimi NAS-y w zastosowaniach domowych i biznesowych. Doszły także funkcje niedostępne we wcześniejszych wersjach systemu. Niestety, nie wszystkie można wykorzystać w każdym NAS-ie działającym pod kontrolą QTS 4.3.4. Niektóre z nich, takie jak migawki na urządzeniach z procesorami ARM i obsługa kart graficznych służących do wspomagania przetwarzania danych, działają tylko na wybranych NAS-ach QNAP-a. Oto niektóre nowości:

  • nowe menadżery migawek i pamięci masowej – odświeżony interfejs tych narzędzi ułatwia zarządzanie miejscem na dane oraz funkcją migawek, odpowiedzialną za kopie bezpieczeństwa plików przechowywanych w NAS-ie;
  • skrócenie czasu odzyskiwania pojedynczych folderów – jest to możliwe dzięki umieszczaniu w każdym woluminie udostępnianego folderu migawek;
  • obsługa zdjęć i filmów 360-stopniowych – narzędzia: File Station, Photo Station oraz Video Station, a także ich odpowiedniki przeznaczone do urządzeń przenośnych (Qfile, Qphoto, Qvideo), pozwalają wyświetlać multimedia nagrywane w 360 stopniach.
  • zapisywanie kopii zapasowych w wielu lokalizacjach – nowe narzędzie pozwala przechowywać kopie zapasowe z serwera NAS na urządzeniach w sieci lokalnej, w usługach chmurowych lub na zewnętrznych nośnikach USB;
  • narzędzia do zarządzania plikami – odświeżone narzędzia: OCR Converter, Qsync, Qsirch i Qfiling pozwalają, odpowiednio, przechwytywać tekst z plików graficznych, synchronizować pliki pomiędzy różnymi systemami operacyjnymi, przeszukiwać obrazy, muzykę, filmy, dokumenty i e-maile za pomocą słów kluczowych, automatycznie organizować pliki.

Oprócz tych zmian QNAP wprowadził kilka innych, które działają tylko na wybranych modelach tego producenta. Są to między innymi: wykorzystanie GPU do wspomagania przetwarzania danych, migawki na NAS-ach z procesorami ARM oraz dwa nowe poziomy macierzy RAID: RAID 50 (min. sześć dysków) i RAID 60 (min. osiem dysków).

Testy syntetyczne – Intel NASPT, ATTO Disk Benchmark

Intel NAST to bardzo stare i od dłuższego czasu nieaktualizowane narzędzie, które jednak nadal jest chętnie wykorzystywane w testach dysków sieciowych. Także Czytelnicy proszą o wyniki w tym programie, bo pozwalają one porównać wydajność NAS-ów testowanych przez różne serwisy. Intel NAST to narzędzie do testów syntetycznych symulujących codzienną pracę.

W tej próbie NAS QNAP TS-253B wypadł bardzo dobrze: dorównał najszybszemu do tej pory w naszych testach modelowi QNAP HS-251+, a nawet go wyprzedził. Wyjątkiem jest test Content Creation, w którym poradził sobie gorzej od większości rywali. Różnica nie jest jednak duża: transfer danych wolniejszy o mniej więcej 4 MB/s od wyniku zwycięzcy z pewnością będzie przeszkadzał tylko najbardziej wymagającym użytkownikom.

Także w testach syntetycznych przeprowadzonych z wykorzystaniem programu ATTO Disk Benchmark QNAP TS-253B wypadł bardzo dobrze. Co ciekawe, szybkość sekwencyjnego odczytu zaszyfrowanych i odszyfrowanych danych z HDD jest niemal identyczna. To dzięki obsłudze funkcji sprzętowego szyfrowania plików. Za wadę uznalibyśmy także niskie wyniki w odczycie i zapisie danych na nośniku SSD, jednak konkurencja w tych testach radziła sobie podobnie.

Testy rzeczywiste – protokół SMB, wielu użytkowników, szyfrowanie

Na tej stronie prezentujemy wyniki testów przeprowadzonych z użyciem protokołu SMB. Testy wykonaliśmy na dużych oraz małych plikach. Zmierzyliśmy ponadto wydajność w sytuacji, kiedy z NAS-a korzysta równolegle trzech użytkowników.

Testy rzeczywiste – protokół FTP, iSCSI, pamięć zewnętrzna

Następne testy także polegały na kopiowaniu plików i sprawdzaniu prędkości odczytu i zapisu danych. Tym razem jednak skupiliśmy się na wydajności w sytuacji, gdy zostały użyte protokoły FTP i iSCSI. Sprawdziliśmy również, jak szybko QNAP TS-253B odczytuje i zapisuje pliki z pamięci zewnętrznej podłączonej przez port USB 3.0.

W tych próbach QNAP TS-253B wypadł najlepiej ze wszystkich testowanych przez nas dysków sieciowych. Największą przewagę widać podczas odczytu danych z nośnika SSD zamontowanego w obudowie ze złączem USB 3.0. Z punktu widzenia tych, którym zależy na wydajności w takich zastosowaniach, QNAP TS-253B nie ma sobie równych.

Testy rzeczywiste – uruchamianie, pobór energii, ciśnienie akustyczne, temperatura

QNAP TS-253B nieco rozczarował czasem pełnego uruchomienia. Załadowanie systemu operacyjnego oraz włączenie wszystkich niezbędnych do działania usług zajęło mu ponad 3,5 minuty. To sporo.

Niebyt dobrze QNAP TS-253B wypadł także w pomiarach poboru energii. O ile nie odstaje zbytnio od innych dysków sieciowych tajwańskiego producenta, o tyle rywale osiągają zdecydowanie lepsze rezultaty. Najwyraźniej wysoka wydajność musiała zostać okupiona większym zużyciem energii. Cieszy jednak, że inżynierom udało się zmniejszyć zapotrzebowanie w stanie hibernacji. QNAP TS-253B radzi sobie pod tym względem lepiej niż inne modele tego samego producenta i zbliża się do wyników konkurencji.

Testowany NAS jest za to najcichszy w stanie spoczynku spośród testowanych przez nas dysków sieciowych. Wolno kręcący się wentylator umieszczony wewnątrz obudowy nie jest głośny nawet po 10 minutach ciągłego kopiowania danych.

Mała głośność musiała z kolei zostać okupiona wyższą temperaturą dysków twardych. Te po 2 godzinach obciążenia są cieplejsze od nośników pracujących w konkurencyjnych modelach.

Podsumowanie

Podsumowując QNAP TS-253B jest to bardzo wydajne urządzenie, które dodatkowo można rozbudowywać za pomocą kart rozszerzeń. Z pewnością przypadnie do gustu osobom szukającym małego sieciowego dysku, który zapewni najwyższą wydajność. Zastosowanie znajdzie jednak głównie w małych i średnich firmach, które mogą sobie pozwolić nie tylko na zakup względnie drogiego NAS-a, kart rozszerzeń oraz nośników SSD mających służyć za pamięć podręczną dla dysków twardych. Tylko tam bowiem będzie też dostępna infrastruktura, która pozwoli wycisnąć najwięcej z sieciowego dysku doposażonego w kartę sieciową 10 Gb/s. Nie bez znaczenia dla administratorów sieci będzie również system operacyjny QTS, który pozwala na bardzo zaawansowane sterowanie NAS-em.

QNAP TS-253B świetnie sprawdzi się także w domu. Będzie można szybko przekształcić go w domowe centrum rozrywki pozwalające strumieniować filmy w jakości 4K do wielu urządzeń, a liczne narzędzia, w tym przeznaczone do smartfonów i tabletów, pozwolą stworzyć każdemu osobistą chmurę i cieszyć się dostępem do własnych plików bez obawy, że będzie szperał w nich Microsoft, Google lub inna firma.

Niestety, QNAP TS-253B nie jest tani. Testowany przez nas model kosztuje około 3000 zł, a przy tym należy dokupić do niego przystosowane do pracy w NAS-ach dyski twarde, które też do tanich nie należą. To zdecydowanie ogranicza grono potencjalnych użytkowników, jednak zacisze domowe nie jest domeną tego urządzenia. Są nią zastosowania biznesowe, które pozwalają nie tylko uzasadnić duży wydatek, ale także odliczyć jego część.

Ciekawymi i poręcznymi rozwiązaniami w testowanym przez nas modelu są ekran OLED oraz polecenia głosowe. Pierwsze z nich bardzo ułatwia dostęp do podstawowych informacji o sprzęcie. O drugim moglibyśmy powiedzieć to samo, gdyby nie krótka lista komend emitowanych przez głośnik. Znacznie bardziej przydatne wydają się nam komunikaty o błędach niż informacja, że rozruch urządzenia został ukończony. Są to jednak pomniejsze wady, które z pewnością nie przesłaniają zalet modelu QNAP TS-253B.

QNAP TS-253B-4GB  można nabyć w sklepqnap.pl

Źródło pclab.pl

 QNAP® Systems, Inc. poinformował, o rozszerzeniu kompatybilnych kolejnych 88 modeli kamer sieciowych firmy Dahua Technology z serii Eco-savvy 3.0, WiFi 265 i H.265 z QVR Pro, aplikacja do monitoringu QNAP, wyposażona w centralne oprogramowanie zarządzające QVR Center i ochronę przed awarią QVR Guard.

QNAP współpracował z Dahua Technology, aby zapewnić użytkownikom większy wybór i kompatybilność przy wdrażaniu kompleksowego rozwiązania do monitoringu. Seria kamer sieciowych Dahua Eco-savvy 3.0 może dostarczać w czasie rzeczywistym strumienie wideo 4K z szybkością 15 klatek na sekundę, zapewniając dodatkowe zabezpieczenia z imponującą gamą inteligentnych funkcji wykrywania. Seria WiFi 265 firmy Dahua Technology obsługuje funkcje kompresji H.265, wykrywania ludzi i inteligentnego śledzenia. Kamera PTZ H.265 firmy Dahua Technology zapewnia duży zakres monitorowania z wyraźnymi szczegółami, a najnowsza kompresja H.265 zmniejsza przepustowość o połowę, zapewniając nagrywanie wideo z większą wydajnością i przy niższych kosztach.

QVR Pro, profesjonalne rozwiązanie do monitoringu na serwerze QNAP NAS, zawiera 8 kanałów monitorowania, co pozwala użytkownikom szybko zbudować środowisko nadzoru domowego hostowane na serwerze QNAP NAS bez dodatkowego oprogramowania. Firmy mogą łatwo zwiększyć liczbę monitorowanych kanałów do 128, kupując licencje QVR Pro w celu wdrożenia projektu nadzoru na dużą skalę. QVR Pro wykorzystuje niezależne środowisko operacyjne na serwerze QNAP NAS, a dzięki wykorzystaniu możliwości rozbudowy pamięci masowej NAS, wideo z nadzoru jest bezpiecznie przechowywane w celu odtwarzania na żądanie. Ulepszone oprogramowanie wieloplatformowe QVR Pro Client umożliwia szybkie odtwarzanie wielokanałowe i może jednocześnie odtwarzać wideo z wielu kamer sieciowych 4K. Synchroniczne odtwarzanie może skupiać się na poruszających się obiektach, a zróżnicowane ustawienie powiadomień o zdarzeniach zapewnia dostarczanie wszystkich pilnych zdarzeń. QVR Pro Client jest dostępny dla głównych systemów operacyjnych na komputerach i urządzeniach mobilnych, dzięki czemu zarządzanie nimi staje się wygodniejsze.

Więcej informacji o rozwiązaniach do monitoringu QNAP znaleźć można na stronie QVR Pro, zaś o urządzeniach QNAP NAS i kompatybilnych z nimi kamerach IP – na https://www.qnap.com/pl-pl/compatibility/
Informacje o firmie Dahua Technology: http://www.dahuasecurity.com/

O Dahua Technology

Zhejiang Dahua Technology Co., Ltd. jest wiodącym dostawcą rozwiązań na globalnym rynku systemów monitoringu. W 2016 r. firma uplasowała się na 4 miejscu przygotowanego przez A&S International zestawienia “Security Top 50”. Celem firmy jest dostarczenie klientom produktów i rozwiązań najwyższej jakości, kluczowych dla ich codziennej pracy. Dahua Technology zatrudnia ponad 6,000 pracowników w działach R&D oraz technicznym, którzy pracują nad najnowocześniejszymi technologiami związanymi z produkcją obiektywów, sensorów obrazu, kodowania i transmisji wideo, procesorów, a także z przetwarzaniem grafiki, analizą wideo, niezawodnością oprogramowania, bezpieczeństwem IT i innymi technologiami.

O QNAP

QNAP Systems, Inc., z siedzibą w Tajpej na Tajwanie, dostarcza kompletny zestaw najnowocześniejszych urządzeń Network Attached Storage (NAS) oraz rozwiązań do monitoringu wideo, zbudowanych z myślą o zapewnieniu najwyższej użyteczności, bezpieczeństwa oraz elastycznej skalowalności. Firma oferuje najwyższej jakości produkty NAS dla użytkowników domowych oraz biznesowych, zapewniając im rozwiązania do przechowywania danych, backupu, migawek, wirtualizacji, pracy grupowej, multimediów oraz innych zastosowań. W wizji firmy QNAP serwer NAS jest czymś więcej niż “rozwiązaniem do przechowywania danych” – dlatego stworzyła ona wiele innowacyjnych narzędzi dla urządzeń NAS, pozwalających użytkownikom np. tworzyć i hostować aplikacje Internetu Rzeczy, rozwiązania z dziedziny sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego.

Źródło: QNAP

Qsan XCubeNAS XN3002T został zrecenzowany przez wielkiego fana serwerów typu NAS, w redakcji pclab.pl. Według recenzenta NAS to niezwykle użyteczne urządzenie, które  powinno znaleźć się praktycznie w każdym domu, w którym znajduje się przynajmniej jeden komputer i jeden smartfon. A tym bardziej, gdy tych komputerów i smartfonów jest więcej, a do tego dochodzi jeszcze Xbox czy PlayStation.Urządzenie zostało przetestowane w domowej sieci, poniżej przedstawiam wrażenia.

Qsan tak naprawdę nie jest nową firmą. To tajwańskie przedsiębiorstwo powstało w 2004 i jest spółką-córką Gigabyte Technology (tak, tych od płyt głównych). Jednak przez wiele lat firma koncentrowała się na rozwiązaniach klasy enterprise, a jej serwery do przechowywania danych miały postać maszyn w obudowach typu rack, montowanych w serwerowych szafach. Dlatego urządzenie, które przyjechało do naszej redakcji jest pewnym novum dla Qsana. To sprzęt wyglądający na domowy, konsumencki NAS… chociaż nie do końca takim jest.

pudelko

parametry

Qsan XCubeNAS XN3002T na pierwszy rzut oka wygląda jak typowy domowy NAS. Takich serwerów firm QNAP, Synology, Asustor czy innych testowaliśmy wiele. Poniżej zamieszczamy kilka linków do recenzji tych urządzeń:

Także gdy rzucimy okiem na tabelkę parametrów, XN3002T nie wyróżnia się wśród wielu podobnych rozwiązań. Czterordzeniowy procesor Celeron 1,1 GHz (producent nie deklaruje, jaki dokładnie), 4 GB pamięci RAM (rozszerzalnej do 8 GB), dwa porty gigabit Ethernet (z funkcją agregacji łącza), pięć portów USB (trzy 3.0 i dwa 2.0), wyjście HDMI.

 

serwer

serwer-tyl

 

Serwer działa pod kontrolą systemu QSM (Qsan Storage Management), do którego możemy zalogować się z poziomu przeglądarki internetowej. Przypomina on systemy NAS-ów QNAP czy Synology, chociaż… wygląda dość biednie na ich tle – oferuje mało aplikacji, a na dokładkę brakuje sklepiku z dodatkowymi narzędziami. Na szczęście, gdy zajrzymy do Panelu Sterowania okazuje się, że ukryto tu wszystkie potrzebne funkcje umożliwiające zarządzanie pracą serwera.

9okno logowania

10qsm-zapraszamy

20qsan ekran gl

22panel sterowania

apps

Co może zaskakiwać, to wysoka cena serwera Qsan XCubeNAS XN3002T. To blisko 2700 złotych, czyli jakieś dwukrotnie więcej niż NAS-ów QNAP czy Synology o porównywalnych parametrach (teoretycznie). Skąd ta różnica?

Otóż są pewne detale, które czynią z Qsana produkt wyróżniający się. Po pierwsze, w niewielkiej obudowie schowano nie dwie, a trzy wnęki na dyski twarde lub nośniki SSD. Dwa „pełnowymiarowe” (czyli 3,5-calowe) plus jedna 2,5-calowa. W trzeciej wnęce powinno się zainstalować nośnik SSD, który pełni wtedy rolę pamięci podręcznej, dzięki czemu może znacznie przyspieszyć operacje dyskowe.

Drugi wyróżnik to system plików. Praktycznie wszystkie domowe NAS-y na rynku pracują pod kontrolą systemu Linux (chociaż mocno zmodyfikowanego przez każdego producenta) i wykorzystują Linuksowy system plików EXT4. W przypadku Qsan XCubeNAS XN3002T jest inaczej. Tu też system ma jądro Linuksa, ale urządzenie formatuje dyski w systemie ZFS – Zettabyte File System. ZFS to system plików stworzony w 2004 roku przez firmę Sun na potrzeby systemu Solaris. Został on zaprojektowany całkowicie od nowa, aby wyeliminować wszystkie problemy dotychczasowych, przestarzałych obecnie systemów plików. Nie tylko umożliwia on praktycznie dowolne zarządzanie przestrzenią danych na dowolnej liczbie dysków, ale zapewnia też najwyższą wydajność i najwyższy stopień bezpieczeństwa danych. Od 2010 ZFS dostępny jest na licencji Open Source. Zachęcam, byście poczytali sobie dedykowane artykuły na temat ZFS (jest ich sporo w internecie, także po polsku).

Kolejną cechą XCubeNAS XN3002T jest dołączona licencja na pakiet do tworzenia kopii zapasowych Qsan XReplicator stworzony dla Qsana przez firmę Acronis (która od wielu lat specjalizuje się w tworzeniu narzędzi do backupów). Wraz z każdym urządzeniem użytkownik otrzymuje oprogramowanie XReplicator (z licencją na 100 stanowisk) do wykonywania kopii zapasowych. To zaawansowane narzędzie do backupu, które potrafi kopiować nie tylko wybrane pliki czy foldery, ale także całe dyski włącznie z partycjami bootowalnymi (możliwe jest skopiowanie dysku z zainstalowanym i działającym systemem operacyjnym). Warto więc skonfigurować XReplicator na wszystkich komputerach, które pracują we wspólnej sieci z serwerem Qsan, tak by zawartość ich nośników była regularnie kopiowana na dyski NAS-a. Otrzymujemy aż 100 licencji, więc można backupować zawartość dysków komputerów nie tylko w domu, ale nawet w niedużych firmach.

Następną przewagą serwera Qsan nad tańszymi NAS-ami jest gwarancja. Wadliwe urządzenie jest naprawiane (lub wymieniane) niemal od ręki. Polski importer obiecuje, że w przypadku awarii dostaniemy sprawne urządzenie najpóźniej następnego dnia roboczego.

XCubeNAS XN3002T to zatem rozwiązanie przeznaczone do małych firm niż do domu. Zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych i odpowiednie narzędzia do łatwego backupowania tych danych z dysków komputerów pracujących w sieci. Pełna recenzja serwera autorstwa Tomka Kurzaka, w której Tomek sprawdzi wszystkie unikatowe dla Qsana funkcje, ukaże się u nas niebawem.

Urządzenie można zakupić w sklepie www.profipc.pl

Źródło: pclab.pl

QNAP® Systems, Inc. oficjalnie przedstawił dwuzatokowy serwer NAS-a TS-251B. Urządzenie posiada wbudowany dwurdzeniowy procesor Intel J3355 oraz złącze PCle, dzięki rozbudowanym funkcjom multimedialnym (transkodowanie 4K, streaming), złączu 4K HDMI oraz licznym aplikacjom do backupu i udostępniania danych sprawdzi się przy zastosowaniach domu oraz małych firm.

Za pomocą gniazda rozszerzeń PCle można łatwo rozszerzyćzakres funkcji urządzenia – poprzez np. zamontowanie karty QNAP QM2 (pozwalającej na korzystanie z funkcji M.2 SSD caching oraz łączności 10GbE), kompatybilnego bezprzewodowego adaptera sieciowego (np. QNAP QWA-AC2600), karty USB 3.1 Gen 2 (10Gbps) pozwalającej zwiększyć liczbę portów USB lub karty rozszerzeń QNAP QXG-10G1T 10GbE zapewniającej obsługę standardu 10GbE.

„TS-251B to nasz pierwszy “domowy” NAS ze złączem PCIe, pozwalającym użytkownikom na rozbudowanie zakresu funkcji swojego urządzenia i dopasowanie go do swoich potrzeb. Urządzenie oferuje m.in. możliwość dodania funkcji SSD caching oraz 10GbE poprzez zainstalowanie karty QM2 PCIe – pozwala to nie tylko zwiększyć wydajność NAS-a, ale dodatkowo przygotować go do obsługi sieci 10 GbE. TS-251B oferuje też funkcje transkodowania wideo 4K oraz obsługujące 4K złącze HDMI, co pozwala użytkownikom na cieszenie się bogactwem funkcji multimedialnych w domu” – komentuje Jason Hsu, Product Manager QNAP.

Nowy model wyposażony jest w wyprodukowany w 14-nm procesie produkcyjnym dwurdzeniowy procesor Intel® Celeron® J3355 taktowany zegarem 2.0 GHz (w trybie burst do 2.5 GHz), 2GB/4GB pamięci DDR3L RAM (z możliwością rozbudowy do 8GB), pojedynczy port Gigabit LAN oraz obsługę dysków SATA 6Gb/s. Dzięki temu urządzenie zapewnia stabilne prędkości zapisu i odczytu danych, a także obsługę wspieranego sprzętowo szyfrowania Intel® AES-NI (co gwarantuje bezpieczeństwo przechowywanych na NAS-ie danych). Model TS-251B obsługuje również migawki, co pozwala użytkownikom na łatwe i szybkie odzyskanie danych w razie ich przypadkowego skasowania czy ataku oprogramowania ransomware.

Dostępny z poziomu TS-251B serwis App Center oferuje użytkownikom NAS-a bogaty wybór aplikacji dodatkowych – np. Qsirch (pełnotekstową wyszukiwarkę, umożliwiającą błyskawiczne wyszukiwanie plików), IFTTT Agent oraz Qfiling (automatyzujące operacje i zwiększające produktywność), Qsync oraz Hybrid Backup Sync (pozwalające na wygodne udostępnianie i synchronizowanie danych). W App Center znaleźć można również wiele aplikacji multimedialnych, w tym m.in. Cinema28, QVHelper, Qmedia oraz Video HD – wszystkie one pozwalają na wygodne korzystanie z multimediów i streamingu (z wykorzystaniem różnych protokołów transmisji strumieniowej). Co istotne, nowy NAS współpracuje z pilotem zdalnego sterowania QNAP RM-IR004 (sprzedawanym oddzielnie), a aplikacja QButton pozwala na dowolne modyfikowanie ustawień pilota i konfiguracji przycisków.

Specyfikacja nowego modelu

  • TS-251B-2G: dwurdzeniowy procesor Intel® Celeron® J3355 2.0 GHz procesor (w trybie burst do 2.5 GHz) i 2GB RAM (1 x 2GB)
  • TS-251B-4G: dwurdzeniowy procesor Intel® Celeron® J3355 2.0 GHz procesor (w trybie burst do 2.5 GHz) i 4GB RAM (1 x 4GB)

Model typu tower; dwukanałowe złącza DDR3L SODIMM RAM (z możliwością rozbudowy do 8GB); dyski 2.5/3.5-inch SATA 6Gbps HDD/SSD z obsługą hot-swap; 1 x port PCIe Gen2 x2;1 x port Gigabit LAN; 1 x port HDMI v1.4b (do 4K UHD); 2 x port USB 3.0 Type-A, 3 x port USB 2.0 Type-A; 1 x przycisk USB-copy; 1 x głośnik, 2 x złącze 3.5mm microphone jacks (z obsługą dynamicznych mikrofonów); 1 x wyjście liniowe 3.5mm audio jack.

Dostępność

Nowy TS-251B jest już w ofercie naszego sklepu – www.sklepqnap.pl

Źródło: QNAP

Oprogramowanie NAKIVO Backup & Replication może chronić maszyny wirtualne przed awariami spowodowanymi przez problemy z oprogramowaniem lub awarie sprzętu. Po awarii instalacja oprogramowania backupu jest szybka i prosta, natomiast problem pojawia się w przypadku ręcznej konfiguracji wszystkich ustawień. Na ratunek NAKIVO wprowadziło w najnowszej wersji oprogramowania funkcję self-backup, dzięki której można zapisać wszystkie ustawienia konfiguracyjne. Tylko wtedy system ochrony danych może zostać przywrócony w najkrótszym czasie i wznowiony w celu ochrony VM.

Oprogramowanie NAKIVO Backup & Replication można uruchomić na maszynie fizycznej lub wirtualnej. Awarię obu typów maszyn może wywołać wiele rzeczy (awarie sprzętu, awarie systemu, atak wirusa, klęski żywiołowe itp.). Jeśli tak się stanie z maszyną, na której działa NAKIVO Backup & Replication, nowa instalacja produktu może zostać zakończona w ciągu kilku minut – jednak rekonfiguracja wszystkich ustawień od nowa zajmie znacznie więcej czasu. Ważne znaczenie ma to w dużych środowiskach z dużą liczbą maszyn wirtualnych. Nowa funkcja tworzenia kopii zapasowych NAKIVO Backup & Replication pozwala przywrócić konfigurację produktu w ciągu kilku minut.

Self-backup może być używany w następujących sytuacjach:

  • Cofanie się do momentu przed wykonaniem niepożądanych zmian. Jeśli ktoś przypadkowo zastosował niepożądane zmiany, możesz z łatwością “przywrócić” poprawną konfigurację z kopii zapasowej.
  • Konfigurowanie nowej instancji po awarii. Jeśli maszyna, na której działa produkt, ulegnie awarii, możesz zainstalować nową instancję NAKIVO Backup & Replication na innej działającej maszynie i przywrócić całą konfigurację z Self-backup.

Następujące dane systemowe są archiwizowane, gdy włączona jest funkcja Self-backup:

  • Zapasy (w tym wszystkie wirtualne środowiska VMware / Hyper-V / AWS, zarządzane poświadczenia, mapowania sieciowe i reguły Re-IP)
  • Repozytoria kopii zapasowych
  • Utworzone zadania tworzenia kopii zapasowych, tworzenia kopii zapasowych backupu i replikacji (w tym dane o uruchomionych wcześniejszych zadaniach oraz przyszłych zaplanowanych zadaniach)
  • Informacje o transporterach

Self-backup jest domyślnie włączony i wykonywany raz dziennie. Możesz zmienić ustawienia harmonogramu lub ręcznie wykonać zadanie Self-backup na żądanie. Domyślne ustawienia przechowywania (które możesz edytować) to zapisanie ostatnich 5 punktów odzyskiwania.

Self-backup są przechowywane w repozytoriach kopii zapasowych, które są dodawane do ekwipunku. Możesz użyć wszystkich dostępnych repozytoriów do przechowywania kopii zapasowej lub wybrać konkretne repozytoria. Domyślnie funkcja Self-backup zapisuje kopie zapasowe w pierwszych pięciu dostępnych repozytoriach.

Zauważ, że Self-backup nie wymaga konfiguracji; funkcja działa „po wyjęciu z pudełka” z ustawieniami domyślnymi.

Domyślna konfiguracja Self-backup:

  • Działa raz dziennie, o 02:00
  • Przechowuje ostatnie pięć punktów przywracania
  • Korzysta z pierwszych pięciu dostępnych repozytoriów

Te domyślne ustawienia prawdopodobnie pasują do większości użytkowników.

Jeśli chcesz dostosować ustawienia Self-backup, skorzystaj z poniższego opisu.

Możesz uzyskać dostęp do ustawień funkcji Self-backup w „Konfiguracja> Ogólne” (kliknij, aby rozwinąć „Self-backup” i zobacz podgląd ustawień). Kliknij „Edytuj”, aby skonfigurować funkcje tworzenia kopii zapasowych.

Otworzy się nowe okno z ustawieniami. Możesz zobaczyć następujące opcje:

  • Przeznaczenie. W tej sekcji możesz wybrać repozytoria, które będą używane do przechowywania Self-backup
  • Harmonogram. W tej sekcji możesz wybrać swoją strefę czasową, czas rozpoczęcia zadania Self-backup oraz dni tygodnia, w których wykonywana jest kopia zapasowa. Wprowadź czas, wybierz strefę czasową z menu i zaznacz/odznacz odpowiednie pola wyboru dla dni tygodnia.
  • Zatrzymywanie. Te ustawienia umożliwiają określenie liczby punktów odzyskiwania przechowywanych w repozytoriach kopii zapasowych. Nowe samodzielne kopie zapasowe zastępują starsze punkty odzyskiwania.

Przejdźmy przez dodawanie i usuwanie repozytoriów, które będą używane do przechowywania Self-backup. Jeśli usuniesz zaznaczenie pola wyboru „Utwórz kopię zapasową konfiguracji systemu do wszystkich repozytoriów”, możesz ręcznie usunąć określone repozytoria. Po prostu wybierz repozytorium, w którym nie chcesz przechowywać kopii zapasowych i kliknij „Usuń”.

Zostanie wyświetlony komunikat z potwierdzeniem.

W tym przykładzie wszystkie repozytoria zostały usunięte z listy Self-backup. Tak więc nie ma już żadnych przedmiotów dostępnych w sekcji „Miejsce docelowe”.

Ponieważ nie ma repozytoriów dla kopii zapasowej, w „Konfiguracja> Ogólne> Self-backup” widać, że funkcja tworzenia kopii zapasowej jest teraz oznaczona jako nieskonfigurowana.

Możesz łatwo dodać repozytorium kopii zapasowej do Self-backup. Edytuj ustawienia Self-backup – kliknij „Dodaj repozytorium backupu” i wybierz repozytorium, którego chcesz użyć, zaznaczając pole wyboru. Zwróć uwagę, że tylko repozytoria, które zostały już dodane w konfiguracji produktu (Konfiguracja> Repozytoria) są widoczne jako opcje na liście ustawień Self-backup.

Teraz skonfigurowane są ustawienia Self-backup. Jeśli chcesz natychmiast go uruchomić, kliknij przycisk „Uruchom Self-backup” teraz.

Pokażmy teraz, jak odzyskać konfigurację NAKIVO Backup & Replication z Self-backup przechowywanego w repozytorium.

Przejdź do opcji „Konfiguracja> Repozytoria”, wybierz jedno z repozytoriów, które zawiera kopię zapasową, kliknij opcję „Self-backup”, a następnie kliknij „Odzyskaj”.

Następnie wybierz punkt przywracania i kliknij przycisk „Przywróć”.

Zaczekaj, aż przywrócona zostanie konfiguracja systemu.

Po zakończeniu przywracania funkcji Self-backup pojawi się komunikat o powodzeniu.

W trybie Multi-Tenant każdy izolowany najemca może korzystać z Self-backup, aby wykonać kopię zapasową swoich izolowanych ustawień NAKIVO Backup & Replication w celach odzyskiwania. W ten sposób najemcy mogą korzystać z funkcji Self-backup w trybie Multi-Tenant w taki sam sposób, w jaki zwykli użytkownicy mogą korzystać z Self-backup w trybie instalacji z jednym najemcą. Globalny administrator instalacji na wielu najemcach może eksportować lub importować dowolną konfigurację do migracji systemu.

Podsumowanie

Korzystanie z Self-backup oszczędza czas, ponieważ nie trzeba konfigurować ustawień produktu od zera po czystej instalacji po awarii lub migracji. Posiadanie skonfigurowanej instancji NAKIVO Backup & Replication dostępnej przez cały czas chroni maszyny wirtualne, zapewniając, że nie zostaną utracone zadania tworzenia kopii zapasowych lub replikacji. Nie zapomnij wykonać kopii zapasowej oprogramowania do tworzenia backupu  i poprawić niezawodność ochrony środowiska wirtualnego.

Źródło: FEN

Synology wprowadziło na rynek nowy model serwera 8 zatokowego 2U RackStation RS1219+. Urządzenie zapewnia skalowalność pamięci oraz oszczędność miejsca, obsługuję dyski M.2 SSD lub posiada możliwość zwiększenia szybkości sieci dzięki dodaniu 10 GbE NIC, zapewniające najwyższą wydajność. To rozwiązanie jest doskonałe dla małych i średnich firm, pozwala umieścić w 2-słupkowej szafie serwerowej dzięki głębokości zaledwie 12 cali dzięki czemu firma może przechowywać go w niewielkim miejscu, bez niepotrzebnych inwestycji w szyny i serwery.

Obserwujemy zapotrzebowanie na tworzenie mini centrów danych w przypadku ograniczonej dostępności przestrzeni, szczególnie w przypadku rozwijających się firm.” Powiedziała Katarina Shao, kierownik ds. produktu w firmie Synology Inc. ”Pojemność urządzenia RS1219+ można zwiększyć do 144 TB przez podłączenie modułu rozszerzającego RX418, co zapewnia rozwijającym się firmom rozwiązanie pamięci masowej skalujące się wraz z firmą. Można je rozbudować w celu zwiększenia wydajności i zmniejszenia opóźnień, dzięki wykorzystaniu pamięci podręcznej na dyskach M.2 SATA SSD przy pomocy karty rozszerzającej na PCIe bez konieczności używania kieszeni na przednie napędy.”

Serwer RS1219+ oparty jest na zaawansowanym i intuicyjnym systemie DiskStation Manager  dla urządzeń Synology NAS, oferującym wysokiej jakości aplikacje zwiększające bezpieczeństwo danych i wydajność pracy. Wyposażony jest w czterordzeniowy 2,4GHz procesor Intel Atom C2538, 2GB RAM ( z możliwością rozszerzenia do 16GB).

Więcej informacji na temat specyfikacji serwera RS1219+ oraz zakupić można w:  sklepsynology.pl

Źródło: Synology

W ostatnich czasach do przechowywania naszych zdjęć, filmów, muzyki, dokumentów czy innych plików wykorzystywany jest serwer NAS. Ale czy wystarczająco myślimy o zabezpieczeniu naszego serwera? Zwykle stosujemy zabezpieczenie w postaci tzw. Backupu, czyli kopii zapasowej naszych danych. Ale co się stanie kiedy w naszym mieszkaniu czy biurze zabraknie nagle prądu, albo wystąpi przepięcie w sieci? Niestety w takim wypadku nasz serwer główny, jak i serwer backupowy zwyczajnie się wyłączy. A nagłe odcięcie zasilania dysku twardego może spowodować uszkodzenie danych. Po takim zaniku dane mogą zostać uszkodzone na głównym urządzeniu oraz maszynie backupowej. Aby zapobiec takim sytuacjom, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie UPS’a, jako urządzenia do potrzymania zasilania.  Poniżej przedstawione jak to działa i jak UPSa skonfigurować.

Co to jest UPS?

UPS (uninterruptible power supply) – jest po prostu dużą baterią, nad którą stoi elektronika, która zawiaduje całym zasilaniem urządzeń do nich podpiętych. Występuje bardzo dużo modeli, które używają różnych technologii, ale nie to jest tematem tego artykułu, dlatego opisze tylko te rzeczy, które są istotne przy doborze odpowiedniego rozwiązania dla naszych potrzeb.

Moc – wyrażana w kVA (pozorna), oraz W (rzeczywista). Główny czynnik, który definiuje nam ile i o jakiej mocy urządzenia możemy podłączyć do UPSa. Aby to określić, musimy zsumować wartości mocy pobieranej przez nasze urządzenia (wyrażone w W). Wartość, którą uzyskamy nie może przekroczyć maksymalnej mocy jaką UPS dysponuje.

Czas podtrzymania na baterii – najczęściej wyrażany w minutach przy odpowiednim obciążeniu (procentowym). Aby określić czas podtrzymania na baterii, musimy wziąć pod uwagę najdłużej wyłączające się urządzenie. Czas jaki będzie potrzebny na jego bezpieczne wyłączenie zdefiniuje nam okres podtrzymania na baterii.

Gniazda wejścia – jest sporo różnych typów i różnią się od siebie w zależności od kraju, w którym przebywamy, w Polsce. Najczęściej można spotkać gniazdka z „bolcem” (TYP E), nazywane też jako „francuskie”. Ale można spotkać też wejścia bez „bolca”, a z uziemieniem po bokach (TYP F), nazywane jest też jako „niemieckie”. Istnieją też wejścia „komputerowe” opatrzone nazwami IEC C13 (romb z trzema wejściami), IEC C19 (kwadrat z trzema wejściami).

Istotna jest też kwestia zarządzaniaWażne, żeby UPS był wyposażony w gniazdo USB do komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi. Dzięki niemu UPS będzie w stanie samoczynnie bezpiecznie wyłączyć nasze urządzenie. A jak takie połączenie i konfigurację przeprowadzić? Pełna informacja poniżej, również dla wersji z zarządzaniem po przez sieć LAN.

Komunikacja poprzez USB z QNAPem

Będziemy korzystać z UPSa marki Cyberpower, model BR1200ELCD-FR, Podłączać go będziemy do NASa firmy QNAP TS-251A-2G

Na wstępie podłączamy UPS do zasilania, a do niego naszego NASa. Następnie łączymy oba urządzenia przewodem USB

W panelu zarządzania naszego NASa po podłączeniu wszystkiego powinna pojawić się informacja o podłączeniu nowego urządzenia, wygląda to tak:

Ten komunikat oznacza, że wszystko przebiegło pomyślnie, a nasz QNAP jest już chroniony przed nagłą utratą zasilania. Dalej pozostaje nam już tylko kwestia konfiguracji zachowania urządzeń na wypadek zaniku prądu. Jedną z ważniejszych kwestii jest ustalenie, po jakim czasie od utraty zasilania QNAP ma się wyłączyć. Przechodzimy do Panelu sterowania -> Urządzenia zewnętrzne -> Zasilacz awaryjny UPS. Powinniśmy mieć przed oczami poniższy panel:

Tutaj możemy ustawić po jakim czasie ma się wyłączyć nasz QNAP, albo po jakim czasie ma przejść w tryb automatycznej ochrony (opis funkcji na zdjęciu). Po ustawieniu odpowiedniego czasu klikamy Zastosuj i cała konfiguracja gotowa.

Jeżeli nastąpi awaria zasilania to pojawi nam się poniższy komunikat:

A po 5 minutach od jego pojawienia się nasze urządzenie się wyłączy. Jeżeli jednak w tym czasie wróci zasilanie, to otrzymamy taki komunikat jak poniżej, a nasze urządzenie nie zostanie wyłączone.

Po tym jak nastąpi zanik zasilania, w logach pozostaje ślad i możemy uzyskać pełną informacje, kiedy nastąpił zanik. Poniżej zdjęcie z logów QNAPa:

Komunikacja poprzez USB z QNAPem

Połącznie NASa z UPSem poprzez USB pozwala nam jedynie na wyłączenie urządzenia w momencie zaniku zasilania. Natomiast podłączenie UPSa do sieci LAN daje nam o wiele szersze spektrum możliwości w zarządzania zasilaniem. Od centralnego panelu, po przez ustalanie harmonogramów, na sprawdzaniu logów kończąc. Jednak w tym artykule skupimy się na funkcji jest samoczynnego włączanie urządzeń po powrocie zasilania. Funkcja ta nazywa się Wake On Lan (WOL).

W tej części będziemy korzystać z UPSa tej samej marki co poprzednio, jednak będzie to już UPS w obudowie rack, model OR1000ELCDRM1U (opis pod LINKIEM. Aby umożliwić UPSowi komunikację poprzez sieć LAN, niezbędna jest karta SNMP – RMCARD205 (opis pod LINKIEM). Kartę umieszcza się w slocie z tyłu panelu, obok wejść zasilania. Poniżej zdjęcie:

Następnie podłączamy UPSa do naszej sieci LAN, po przez podłączenie się do karty SNMP.

Kolejny krok to podłączenie naszych urządzeń do zasilania. UPS podpinamy do prądu, a do niego podłączamy QNAPa. Ważne jest to aby podłączyć NASa, do gniazd które są podtrzymywane przez baterie, na powyższym zdjęciu widać że dwa gniazda po prawej mają tylko zabezpieczenie przepięciowe (surge), a 4 po lewej są zasilane z baterii (battery + surge) i to do nich się podłączamy. Pozostaje nam jeszcze podpięcie naszego QNAPa do sieci LAN i możemy przystąpić do konfiguracji.

Do konfiguracji wcześniej należy wyszukać adres IP, jaki został przydzielony naszemu UPSowi, najlepiej wyszukać go z poziomu naszego routera. Domyślana adresacja to . Potrzebny będzie nam też adres IP naszego QNAPa.

Logujemy się do panelu zarządzania QNAPem i przechodzimy do Panelu sterowania -> Urządzenia zewnętrzne -> Zasilacz awaryjny UPS następnie należy przełączyć się na opcję Połączenie SNMP. Powinien mam się pokazać panel jak na poniższym zdjęciu:

W polu Adres IP SNMP UPS podajemy adres IP naszego UPSa. Zostaje nam jeszcze zdefiniowanie czasu po jakim nasze urządzenie ma się wyłączyć, bądź przejść w tryb ochrony. Na koniec klikamy Zastosuj.

Jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie po przewinięciu strony, powinniśmy zobaczy taki komunikat:

Teraz nasze urządzenie jest chronione przed zanikiem zasilania. Gdy ten zanik nastąpi, wyłączy się po ustalonym przez nas w konfiguracji czasie. Pozostaje jeszcze konfiguracja funkcji WOL, która będzie włączała nasze urządzenie po powrocie zasilania.

Zaczynamy od panelu naszego QNAPa. Przechodzimy do Panelu sterowania -> Zasilanie à Wake-on-LAN (WOL) i zaznaczamy opcje Włącz i następnie Zastosuj. W tym momencie konfiguracja po stronie QNAPa została zakończona.

Przechodzimy do konfiguracji funkcji WOL po stronie UPSa. W tym celu logujemy się do panelu zarządzania urządzeniem. Adres do panelu to adres IP naszego UPSa, a domyślne dane do logowania to:

Login: admin

Hasło: admin

Po zalogowaniu przechodzimy do zakładki UPS -> Wake on Lan -> Lists. Powinniśmy zobaczyć panel jak na zdjęciu poniżej:

Aby dodać nowe urządzenie do listy urządzeń, które mają być włączane klikamy opcje New. Pojawi nam się panel jak poniżej:

Zaznaczamy opcje Active i wpisujemy nasz lokalny adres IP QNAPa w polu IP Address. Następnie klikamy opcje Apply. Powinien nam się pojawić poprzedni panel, w którym już widoczne jest nasze (dodane przed chwilą) urządzenie.

W tym momencie najlepiej przeprowadzić test po przez kliknięcie przycisku TEST. Jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie, to uzyskamy adres MAC naszego NASa. Przykład na zdjęciu poniżej:

Warto zweryfikować czy adres MAC zgadza się z tym na naszym urządzeniu.

Ostatnią rzeczą, która pozostaje nam do zrobienia to „powiedzenie” UPSowi co ma robić w momencie przywrócenia zasilania. W tym celu przechodzimy do opcji Featuers w zakładce Wake on Lan. Powinniśmy zobaczyć panel jak ten poniżej:

Tutaj zaznaczamy opcje UPS Turn On oraz Utillity Power Restore and Output is Supplied. Następnie klikamy na opcje Apply.

W tym momencie mamy już w pełni skonfigurowane środowisko. Warto jednak przeprowadzić symulacje zaniku zasilania i sprawdzić czy nasze urządzenie wyłącza się poprawnie oraz czy włącza się samoczynnie. Jeżeli wszystko będzie działało poprawnie to na NASie powinniśmy otrzymać poniższy komunikat, wraz z informacją w panelu sterowania Panel sterowania -> Urządzenia zewnętrzne -> Zasilacz awaryjny UPS

Później możemy sprawdzić zestawienie powiadomień w logach QNAPa:

Produkty wyżej wymienione to tylko przykładowe modele które występują w ofercie firmy Cyberpower. Poniżej postaram się jeszcze przybliżyć modele które będą pasować do poszczególnych serii QNAPów.

HS-2xx, TS-2xx, TS-3xx, TS-4xx, TVS-4 … – Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie model BR700ELCDFR  A jeżeli ktoś potrzebuje dłuższego czasu podtrzymania niż 10 minut, to warto rozważyć model BR1200ELCDFR

TS-5xx, TS-6xx, TS-8xx … – W modelach 8 zatokowych trzeba od razu wybrać model o większej mocy, czyli model BR1200ELCDFR,

TS-4xxU, TS-8xxU … – Modele w obudowie RACK najlepiej podłączyć do UPS’a również w obudowie RACK. I w zależności od mocy jaką potrzebuje zasilacz należy rozważyć model OR600ELCDRM1U, albo OR1000ELCDRM1U

Jednak każdy zakup UPSa trzeba skonfrontować z maksymalną mocą jaką może dany QNAP pobierać. Parametr ten można sprawdzić na stronie QNAPa, w specyfikacji sprzętowej konkretnego modelu. Poniżej przykład takiego zapisu z modelu TS-251+:

Co daje nam informacje, że potrzebujemy UPSa o minimum 60W mocy czynnej.

Lista produktów QNAP, wraz z opisami, dostępna jest pod tym linkiem: https://www.qnap.com/pl-pl/product/

UPS CyberPower można kupić w sklepqnap.pl

W przypadku większych rozwiązań UPSa najlepiej dobierać indywidualnie. W razie zapotrzebowania, pytania proszę kierować na sklep@sklepqnap.pl

Źródło: FEN

Wakacje, wakacje… Hotel nad morzem czy w górach? W Polsce czy za granicą?
Pamiętajmy, że niezależnie jaki będzie nasz wybór powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo naszego domu oraz danych.

Synology&Dahua

Pozostaw swój dom pod ochroną serwera Synology i kamery Dahua.

Synology DS218play idealne urządzenie dla użytkowników domowych i małych firm oferujący bogate funkcjonalności. Wyposażony jest w czterordzeniowy procesorRealtek RTD1296 1.4 GHz oraz 1GB pamięci RAM DDR4. Obsługa dwóch dysków i trybu RAID 0/1 zabezpieczająca przed utratą danych. Synology posiada wbudowany interfejs sieciowy 1 Gbit/s, serwer FTP oraz VPN i MySQL.  Korzystaj z wygodnej wymiany danych, tworzenia kopii zapasowych, strumieniowania multimediów w technologii 4K i synchronizacji w chmurze, bez przekraczania swojego budżetu. Dodatkowo wyposaż się w dyski twarde z serii WD RED.

Wewnętrzna kamera Dahua IPC-K35P Wi-Fi z możliwością rozmów dwukierunkowych, detekcją osób, natychmiastowymi powiadomieniami i podglądem na żywo. Kamera posiada rozdzielczość d 2K QHD Wideo, szeroki 130 stopniowy kąt widzenia, dzięki czemu pokryje całe pomieszczenie w którym zostanie zamontowana kamera.Wbudowany mikrofon i głośnik umożliwiają dwukierunkową łączność z rodziną i zwierzętami lub odstraszają niepożądanych gości.Obserwuj swój dom w każdej chwili i z każdego miejsca. A aplikacja Easy4ip wykryje ruch, automatycznie nagra video oraz wyśle powiadomienie na Twój telefon.

W przypadku skoków/przeciążeń napięcia oraz innych problemów z zasilaniem ochroni Cię UPS CyberPower.

Wszyscy chcemy, aby wakacje były pełne przygód, ale bez przykrych niespodzianek!

Zabezpiecz się już dzisiaj i Ty w Zestaw Synology&Dahua
Adres e-mail: sklep@sklepsynology.pl

Telefon: +48 91 885 46 30

Udanych wakacji !