QNAP: Test TS-253B

Serwer NAS TS-253B z systemami QTS i Linux, czterordzeniowym procesorem i gniazdem PCIe dla maksymalnej elastyczności pamięci masowej. Urządzenie przeznaczone dla małych i średnich firm.  W przypadku zastosowania domowego również się sprawdzi, ale ze względu na cenę i funkcję nie będzie najlepszym wyborem pod względem pod względem ceny do funkcji. QNAP TS-253B ma duże możliwości, ale można je jeszcze zwiększać nie tylko dodatkowym oprogramowaniem, ale też za pomocą modułów sprzętowych.

W zastosowaniach domowych to już klasa „premium” i oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić z tego NAS-a domowe centrum rozrywki, bo obsługuje on dwukanałowe dekodowanie sprzętowe H.264/H.265 w rozdzielczości 4K oraz transkodowanie na bieżąco lub offline i został wyposażony w dwa porty HDMI 1.4b (3840 × 2160, 30 Hz). Posiada również narzędzia do tworzenia kopii zapasowych komputerów i urządzeń przenośnych. Jednak w sklepach nie brakuje sieciowych serwerów plików, które są znacznie tańsze, a sprawdzą się w tych zastosowaniach równie dobrze. Innym konkurencyjnym modelem to zastosowania domowego jest TS-251A , który wprawdzie ma nieco mniej wydajny dwurdzeniowy procesor Intel Celeron N3060, ale bardzo zbliżone możliwości multimedialne.

QNAP TS-253B

Możliwość instalowania w nim kart rozszerzeń ze złączem PCI Express sprawia, że QNAP TS-253B jest niezwykle elastycznym modelem. Wśród proponowanych przez producenta akcesoriów znajdziemy karty sieciowe 10 Gb/s i Wi-Fi oraz kontrolery pozwalające na montaż nośników SSD (dwóch albo czterech, SATA albo NVMe – w zależności od modelu), które mogą służyć jako pamięć podręczna. Dostępna jest także karta rozszerzeń QM2, która łączy w sobie szybką sieciówkę w standardzie 10 Gb/s i adapter pozwalający podłączyć pamięć półprzewodnikową. Takie karty eliminują wszystkie wąskie gardła w transferze danych, na które można się natknąć w różnych konfiguracjach lokalnych sieci komputerowych, i są przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników. Karty rozszerzeń są dostępne w naszym sklepie – sklepqnap.pl

W sklepach można znaleźć tańszy wariant opisywanego w tym artykule NAS-a, QNAP TS-253Be. Różni się mniejszą ilością zainstalowanej pamięci operacyjnej (2 GB lub 4 GB), którą jednak można zwiększyć do 8 GB. Nie posiada panelu czytnika kart pamięci, wyświetlacza z pojemnościowymi przyciskami dotykowymi oraz portu USB QuickAccess. W komplecie nie ma również pilota zdalnego sterowania, ale można go nabyć osobno. Poza tym specyfikacja obu modeli jest identyczna. QNAP TS-253Be jest również dostępny w naszym sklepie, dlatego trzeba uważać w sklepach, żeby przez przypadek nie kupić tańszego wariantu w przekonaniu, że trafiło się na niesamowitą promocję.

QNAP TS-253B

Tych, którzy się zastanawiają, do czego będą mogli wykorzystać NAS-a i czy w ogóle jest im potrzebny, zapraszamy do lektury poradnika „QNAP TS-251 Turbo NAS – dwudyskowy serwer NAS do domu i małego biura, czyli niezwykle przydatny, choć niedoceniany gadżet”.

Procedura testowa

NAS-a QNAP TS-253B poddany został swojej standardowej procedurze testowej. Poniżej przedstawione zostały wyniki testów. Zainteresowanych tym, jak testowane są NAS-y, odsyłamy do wcześniejszego artykułu, w którym opisana jest dokładna swoją procedurę testową.

QNAP TS-253B – opis techniczny, konstrukcja

NAS QNAP TS-253B posiada odświeżoną obudoweę i wyraźnie złagodniała. Nie jest to sprzęt, który trzeba ukrywać w szafce. Wzornictwo zdecydowanie nie jest krzykliwe. Jest tylko jeden błyszczący panel, który przesłania ekran OLED i tacki na dyski twarde. Cała reszta (nie licząc plastikowego elementu na przodzie z przyciskami, diodami oraz złączami) wykonano z metalu pokrytego matową czernią. Każda krawędź została zaokrąglona, co nadaje urządzeniu spokojny wygląd.

QNAP TS-253B

W dolnej części przedniego panelu znalazło się miejsce dla czytnika kart pamięci, dwóch portów USB 3.0 typu A i C (ten drugi obsługuje funkcję QuickAccess, pozwalającą na dostęp do NAS-a bez konieczności podłączania go do sieci) oraz przycisku szybkiego kopiowania z pamięci przenośnej. Powyżej widnieją diody informujące o stanie połączenia Ethernet, portów USB i czytnika kart pamięci, a na samej górze znajduje się przycisk zasilania.

QNAP TS-253B

Po jego lewej stronie umieszczono mały wyświetlacz OLED oraz dwa przyciski dotykowe. Ten mały ekran może wyświetlać kilka przydatnych informacji: komunikaty o błędach, adres IP każdej z obydwu kart sieciowych i to, na jakim etapie rozruchu znajduje się urządzenie. Mała rzecz, a cieszy, zwłaszcza kiedy sprzęt wydaje z siebie głośne piski informujące o błędzie. Żeby się dowiedzieć, co się dzieje, już nie trzeba się logować do NAS-a, bo wystarczy spojrzenie na ów wyświetlacz.

Szkoda, że producentowi zabrakło zapału do rozbudowania funkcji komunikatów głosowych. Te wydobywają się z małego głośniczka zamontowanego wewnątrz urządzenia. Są zaskakująco czytelne, jednak w ustawieniach fabrycznych zdecydowanie za głośne. Można na szczęście to zmienić. Niestety, lista komend jest krótka, a rozwiązanie ma spory potencjał. Z przyjemnością usłyszelibyśmy głosowy komunikat o błędzie, który dałby nam od razu informację o problemie. Wiedzielibyśmy wtedy, czy musimy rzucić wszystko i zająć się sprzętem, czy alarm może poczekać, aż skończymy pracę nad bieżącymi zadaniami. Problem rozwiązuje opisany wcześniej wyświetlacz, ale przecież nie każdy trzyma NAS-a na biurku obok monitora.

QNAP TS-253B

Z tyłu obudowy znalazło się miejsce dla dwóch kart sieciowych 1 Gb/s, czterech portów USB 3.0 typu A, dwóch HDMI, wyjścia audio oraz wejścia dla dwóch mikrofonów. W dolnej części obudowy umieszczono gniazdo zasilania oraz Kensington Lock. Ponad wentylatorem widnieje otwór dla wejść wspomnianych kart rozszerzeń.

QNAP TS-253B

W zestawie dołączono poręcznego pilota, mającego ułatwić sterowanie funkcjami urządzenia, kiedy podłączone jest do TV lub innego wyświetlacza przewodem HDMI.

QNAP TS-253B

QNAP TS-253B to konstrukcja dwuzatokowa. Do dysków twardych można się dostać po zdjęciu przedniego, połyskującego panelu. Wtedy oczom ukazują się dwie plastikowe tacki na napędy w formacie 2,5 cala i 3,5 cala. W przypadku tych większych możliwy jest beznarzędziowy montaż, mniejsze jednak wymagają przykręcenia (komplet odpowiednich śrub dołączono w zestawie). QNAP TS-253B współpracuje z HDD o maksymalnej pojemności 12 TB (sprawdź kompatybilność na stronie producenta). Przed wyjęciem tacek należy zwolnić zatrzaski, które chronią je przed samoczynnym wysunięciem.

QNAP TS-253B

Po zdjęciu boków obudowy oczom ukazuje się metalowy szkielet TS-253B. Pod nim zamontowano płytę główną, w której centrum wlutowano czterordzeniowy procesor Intel Celeron J3455 (od 1,5 GHz do 2,3 GHz w trybie turbo). Poniżej są dwa złącza pamięci SO-DIMM, więc nabywca wariantu o mniejszej ilości RAM-u będzie mógł ją w razie potrzeby zwiększyć. W górnej części zamontowano złącze PCI Express 2.0 ×, przeznaczone do kart rozszerzeń.

QNAP TS-253B

Obok procesora zamontowano kości pamięci e-MMC Toshiby o pojemności 4 GB. Przechowywane są w nich niektóre elementy systemu operacyjnego QTS, co przyspiesza jego działanie.

QNAP TS-253B

 

 

QNAP TS-253B – dane techniczne
Procesor Intel Celeron J3455, 1500–2300 MHz

64-bitowy, 4 rdzenie/ 4 wątki,

Pamięć 8192 MB DDR3, 4096 MB flash
Liczba zatok i maksymalna pojemność nośników 2 × 3,5 cala lub 2,5 cala (Hot swap)
2 × 12 TB
System operacyjny QNAP QTS 4.3.4
Obsługiwane macierze JBOD, RAID 0, RAID 1,
pojedynczy wolumin (Basic)
Obsługiwane protokoły sieciowe CIFS/SMB, AFP, NFS, FTP, SFTP, TFTP, FTPS, WebDAV, Telnet, SSH, SNMP, SMCS, VPN, PPTP, VPN, OpenVPN, rsync
Obsługiwane systemy plików nośniki wewnętrzne – EXT4
nośniki zewnętrzne – EXT4, EXT3, FAT32, NTFS, HFS+, exFAT
Inne ciekawe funkcje centrum monitoringu (darmowa licencja na 2 kamery, teoretycznie do 8), hibernacja, zdalny dostęp myQNAPcloud/ QTS Desktop, harmonogramy zdarzeń, narzędzia do smartfonów, powiadomienia awaryjne, DLNA, szyfrowanie, Wake-on-LAN
Obsługiwane urządzenia zewnętrzne/ rozszerzenia pamięć USB, karty Wi-Fi USB, Bluetooth, współpraca z UPS-em, kamery IP, drukarki sieciowe/USB
Złącza 2 LAN 10/100/1000 Mb/s
4 USB 3.0 (tył)
2 USB 3.0 (przód)
Wymiary i waga 168 mm × 105 mm × 226 mm, 1,66 kg

 

QNAP QTS 4.3.4 – możliwości, multimedia, obsługa, bezpieczeństwo

Testowany przez nas NAS działał pod kontrolą systemu operacyjnego QTS 4.3.4. Możliwości poprzedniej wersji (4.3.3) szczegółowo opisywaliśmy we wcześniejszych publikacjach, dlatego tym razem skupimy się na nowościach. Przypominamy także, że wszyscy chętni mogą sprawdzić możliwości tego oprogramowania przez internet, z użyciem interaktywnego dema dostępnego na stronie firmy QNAP. Osoby zainteresowane praktycznymi zastosowaniami NAS-ów oraz tym, jak można wykorzystać potencjał QTS, zapraszamy do naszego poradnika, w którym na przykładzie modelu QNAP TS-251A pokazujemy, do czego NAS może się przydać, i tłumaczymy, dlaczego takie urządzenie może być przydatne w każdym domu i biurze.

QNAP TS-251 Turbo NAS – niezwykle przydatny, choć niedoceniany gadżet

QNAP QTS 4.3.4 przynosi sporą liczbę nowości, wśród których znalazły się rozwiązania usprawniające kompatybilne z nimi NAS-y w zastosowaniach domowych i biznesowych. Doszły także funkcje niedostępne we wcześniejszych wersjach systemu. Niestety, nie wszystkie można wykorzystać w każdym NAS-ie działającym pod kontrolą QTS 4.3.4. Niektóre z nich, takie jak migawki na urządzeniach z procesorami ARM i obsługa kart graficznych służących do wspomagania przetwarzania danych, działają tylko na wybranych NAS-ach QNAP-a. Oto niektóre nowości:

  • nowe menadżery migawek i pamięci masowej – odświeżony interfejs tych narzędzi ułatwia zarządzanie miejscem na dane oraz funkcją migawek, odpowiedzialną za kopie bezpieczeństwa plików przechowywanych w NAS-ie;
  • skrócenie czasu odzyskiwania pojedynczych folderów – jest to możliwe dzięki umieszczaniu w każdym woluminie udostępnianego folderu migawek;
  • obsługa zdjęć i filmów 360-stopniowych – narzędzia: File Station, Photo Station oraz Video Station, a także ich odpowiedniki przeznaczone do urządzeń przenośnych (Qfile, Qphoto, Qvideo), pozwalają wyświetlać multimedia nagrywane w 360 stopniach.
  • zapisywanie kopii zapasowych w wielu lokalizacjach – nowe narzędzie pozwala przechowywać kopie zapasowe z serwera NAS na urządzeniach w sieci lokalnej, w usługach chmurowych lub na zewnętrznych nośnikach USB;
  • narzędzia do zarządzania plikami – odświeżone narzędzia: OCR Converter, Qsync, Qsirch i Qfiling pozwalają, odpowiednio, przechwytywać tekst z plików graficznych, synchronizować pliki pomiędzy różnymi systemami operacyjnymi, przeszukiwać obrazy, muzykę, filmy, dokumenty i e-maile za pomocą słów kluczowych, automatycznie organizować pliki.

Oprócz tych zmian QNAP wprowadził kilka innych, które działają tylko na wybranych modelach tego producenta. Są to między innymi: wykorzystanie GPU do wspomagania przetwarzania danych, migawki na NAS-ach z procesorami ARM oraz dwa nowe poziomy macierzy RAID: RAID 50 (min. sześć dysków) i RAID 60 (min. osiem dysków).

Testy syntetyczne – Intel NASPT, ATTO Disk Benchmark

Intel NAST to bardzo stare i od dłuższego czasu nieaktualizowane narzędzie, które jednak nadal jest chętnie wykorzystywane w testach dysków sieciowych. Także Czytelnicy proszą o wyniki w tym programie, bo pozwalają one porównać wydajność NAS-ów testowanych przez różne serwisy. Intel NAST to narzędzie do testów syntetycznych symulujących codzienną pracę.

W tej próbie NAS QNAP TS-253B wypadł bardzo dobrze: dorównał najszybszemu do tej pory w naszych testach modelowi QNAP HS-251+, a nawet go wyprzedził. Wyjątkiem jest test Content Creation, w którym poradził sobie gorzej od większości rywali. Różnica nie jest jednak duża: transfer danych wolniejszy o mniej więcej 4 MB/s od wyniku zwycięzcy z pewnością będzie przeszkadzał tylko najbardziej wymagającym użytkownikom.

Także w testach syntetycznych przeprowadzonych z wykorzystaniem programu ATTO Disk Benchmark QNAP TS-253B wypadł bardzo dobrze. Co ciekawe, szybkość sekwencyjnego odczytu zaszyfrowanych i odszyfrowanych danych z HDD jest niemal identyczna. To dzięki obsłudze funkcji sprzętowego szyfrowania plików. Za wadę uznalibyśmy także niskie wyniki w odczycie i zapisie danych na nośniku SSD, jednak konkurencja w tych testach radziła sobie podobnie.

Testy rzeczywiste – protokół SMB, wielu użytkowników, szyfrowanie

Na tej stronie prezentujemy wyniki testów przeprowadzonych z użyciem protokołu SMB. Testy wykonaliśmy na dużych oraz małych plikach. Zmierzyliśmy ponadto wydajność w sytuacji, kiedy z NAS-a korzysta równolegle trzech użytkowników.

Testy rzeczywiste – protokół FTP, iSCSI, pamięć zewnętrzna

Następne testy także polegały na kopiowaniu plików i sprawdzaniu prędkości odczytu i zapisu danych. Tym razem jednak skupiliśmy się na wydajności w sytuacji, gdy zostały użyte protokoły FTP i iSCSI. Sprawdziliśmy również, jak szybko QNAP TS-253B odczytuje i zapisuje pliki z pamięci zewnętrznej podłączonej przez port USB 3.0.

W tych próbach QNAP TS-253B wypadł najlepiej ze wszystkich testowanych przez nas dysków sieciowych. Największą przewagę widać podczas odczytu danych z nośnika SSD zamontowanego w obudowie ze złączem USB 3.0. Z punktu widzenia tych, którym zależy na wydajności w takich zastosowaniach, QNAP TS-253B nie ma sobie równych.

Testy rzeczywiste – uruchamianie, pobór energii, ciśnienie akustyczne, temperatura

QNAP TS-253B nieco rozczarował czasem pełnego uruchomienia. Załadowanie systemu operacyjnego oraz włączenie wszystkich niezbędnych do działania usług zajęło mu ponad 3,5 minuty. To sporo.

Niebyt dobrze QNAP TS-253B wypadł także w pomiarach poboru energii. O ile nie odstaje zbytnio od innych dysków sieciowych tajwańskiego producenta, o tyle rywale osiągają zdecydowanie lepsze rezultaty. Najwyraźniej wysoka wydajność musiała zostać okupiona większym zużyciem energii. Cieszy jednak, że inżynierom udało się zmniejszyć zapotrzebowanie w stanie hibernacji. QNAP TS-253B radzi sobie pod tym względem lepiej niż inne modele tego samego producenta i zbliża się do wyników konkurencji.

Testowany NAS jest za to najcichszy w stanie spoczynku spośród testowanych przez nas dysków sieciowych. Wolno kręcący się wentylator umieszczony wewnątrz obudowy nie jest głośny nawet po 10 minutach ciągłego kopiowania danych.

Mała głośność musiała z kolei zostać okupiona wyższą temperaturą dysków twardych. Te po 2 godzinach obciążenia są cieplejsze od nośników pracujących w konkurencyjnych modelach.

Podsumowanie

Podsumowując QNAP TS-253B jest to bardzo wydajne urządzenie, które dodatkowo można rozbudowywać za pomocą kart rozszerzeń. Z pewnością przypadnie do gustu osobom szukającym małego sieciowego dysku, który zapewni najwyższą wydajność. Zastosowanie znajdzie jednak głównie w małych i średnich firmach, które mogą sobie pozwolić nie tylko na zakup względnie drogiego NAS-a, kart rozszerzeń oraz nośników SSD mających służyć za pamięć podręczną dla dysków twardych. Tylko tam bowiem będzie też dostępna infrastruktura, która pozwoli wycisnąć najwięcej z sieciowego dysku doposażonego w kartę sieciową 10 Gb/s. Nie bez znaczenia dla administratorów sieci będzie również system operacyjny QTS, który pozwala na bardzo zaawansowane sterowanie NAS-em.

QNAP TS-253B świetnie sprawdzi się także w domu. Będzie można szybko przekształcić go w domowe centrum rozrywki pozwalające strumieniować filmy w jakości 4K do wielu urządzeń, a liczne narzędzia, w tym przeznaczone do smartfonów i tabletów, pozwolą stworzyć każdemu osobistą chmurę i cieszyć się dostępem do własnych plików bez obawy, że będzie szperał w nich Microsoft, Google lub inna firma.

Niestety, QNAP TS-253B nie jest tani. Testowany przez nas model kosztuje około 3000 zł, a przy tym należy dokupić do niego przystosowane do pracy w NAS-ach dyski twarde, które też do tanich nie należą. To zdecydowanie ogranicza grono potencjalnych użytkowników, jednak zacisze domowe nie jest domeną tego urządzenia. Są nią zastosowania biznesowe, które pozwalają nie tylko uzasadnić duży wydatek, ale także odliczyć jego część.

Ciekawymi i poręcznymi rozwiązaniami w testowanym przez nas modelu są ekran OLED oraz polecenia głosowe. Pierwsze z nich bardzo ułatwia dostęp do podstawowych informacji o sprzęcie. O drugim moglibyśmy powiedzieć to samo, gdyby nie krótka lista komend emitowanych przez głośnik. Znacznie bardziej przydatne wydają się nam komunikaty o błędach niż informacja, że rozruch urządzenia został ukończony. Są to jednak pomniejsze wady, które z pewnością nie przesłaniają zalet modelu QNAP TS-253B.

QNAP TS-253B-4GB  można nabyć w sklepqnap.pl

Źródło pclab.pl