Qsan XCubeNAS XN3002T – recenzja

Qsan XCubeNAS XN3002T został zrecenzowany przez wielkiego fana serwerów typu NAS, w redakcji pclab.pl. Według recenzenta NAS to niezwykle użyteczne urządzenie, które  powinno znaleźć się praktycznie w każdym domu, w którym znajduje się przynajmniej jeden komputer i jeden smartfon. A tym bardziej, gdy tych komputerów i smartfonów jest więcej, a do tego dochodzi jeszcze Xbox czy PlayStation.Urządzenie zostało przetestowane w domowej sieci, poniżej przedstawiam wrażenia.

Qsan tak naprawdę nie jest nową firmą. To tajwańskie przedsiębiorstwo powstało w 2004 i jest spółką-córką Gigabyte Technology (tak, tych od płyt głównych). Jednak przez wiele lat firma koncentrowała się na rozwiązaniach klasy enterprise, a jej serwery do przechowywania danych miały postać maszyn w obudowach typu rack, montowanych w serwerowych szafach. Dlatego urządzenie, które przyjechało do naszej redakcji jest pewnym novum dla Qsana. To sprzęt wyglądający na domowy, konsumencki NAS… chociaż nie do końca takim jest.

pudelko

parametry

Qsan XCubeNAS XN3002T na pierwszy rzut oka wygląda jak typowy domowy NAS. Takich serwerów firm QNAP, Synology, Asustor czy innych testowaliśmy wiele. Poniżej zamieszczamy kilka linków do recenzji tych urządzeń:

Także gdy rzucimy okiem na tabelkę parametrów, XN3002T nie wyróżnia się wśród wielu podobnych rozwiązań. Czterordzeniowy procesor Celeron 1,1 GHz (producent nie deklaruje, jaki dokładnie), 4 GB pamięci RAM (rozszerzalnej do 8 GB), dwa porty gigabit Ethernet (z funkcją agregacji łącza), pięć portów USB (trzy 3.0 i dwa 2.0), wyjście HDMI.

 

serwer

serwer-tyl

 

Serwer działa pod kontrolą systemu QSM (Qsan Storage Management), do którego możemy zalogować się z poziomu przeglądarki internetowej. Przypomina on systemy NAS-ów QNAP czy Synology, chociaż… wygląda dość biednie na ich tle – oferuje mało aplikacji, a na dokładkę brakuje sklepiku z dodatkowymi narzędziami. Na szczęście, gdy zajrzymy do Panelu Sterowania okazuje się, że ukryto tu wszystkie potrzebne funkcje umożliwiające zarządzanie pracą serwera.

9okno logowania

10qsm-zapraszamy

20qsan ekran gl

22panel sterowania

apps

Co może zaskakiwać, to wysoka cena serwera Qsan XCubeNAS XN3002T. To blisko 2700 złotych, czyli jakieś dwukrotnie więcej niż NAS-ów QNAP czy Synology o porównywalnych parametrach (teoretycznie). Skąd ta różnica?

Otóż są pewne detale, które czynią z Qsana produkt wyróżniający się. Po pierwsze, w niewielkiej obudowie schowano nie dwie, a trzy wnęki na dyski twarde lub nośniki SSD. Dwa „pełnowymiarowe” (czyli 3,5-calowe) plus jedna 2,5-calowa. W trzeciej wnęce powinno się zainstalować nośnik SSD, który pełni wtedy rolę pamięci podręcznej, dzięki czemu może znacznie przyspieszyć operacje dyskowe.

Drugi wyróżnik to system plików. Praktycznie wszystkie domowe NAS-y na rynku pracują pod kontrolą systemu Linux (chociaż mocno zmodyfikowanego przez każdego producenta) i wykorzystują Linuksowy system plików EXT4. W przypadku Qsan XCubeNAS XN3002T jest inaczej. Tu też system ma jądro Linuksa, ale urządzenie formatuje dyski w systemie ZFS – Zettabyte File System. ZFS to system plików stworzony w 2004 roku przez firmę Sun na potrzeby systemu Solaris. Został on zaprojektowany całkowicie od nowa, aby wyeliminować wszystkie problemy dotychczasowych, przestarzałych obecnie systemów plików. Nie tylko umożliwia on praktycznie dowolne zarządzanie przestrzenią danych na dowolnej liczbie dysków, ale zapewnia też najwyższą wydajność i najwyższy stopień bezpieczeństwa danych. Od 2010 ZFS dostępny jest na licencji Open Source. Zachęcam, byście poczytali sobie dedykowane artykuły na temat ZFS (jest ich sporo w internecie, także po polsku).

Kolejną cechą XCubeNAS XN3002T jest dołączona licencja na pakiet do tworzenia kopii zapasowych Qsan XReplicator stworzony dla Qsana przez firmę Acronis (która od wielu lat specjalizuje się w tworzeniu narzędzi do backupów). Wraz z każdym urządzeniem użytkownik otrzymuje oprogramowanie XReplicator (z licencją na 100 stanowisk) do wykonywania kopii zapasowych. To zaawansowane narzędzie do backupu, które potrafi kopiować nie tylko wybrane pliki czy foldery, ale także całe dyski włącznie z partycjami bootowalnymi (możliwe jest skopiowanie dysku z zainstalowanym i działającym systemem operacyjnym). Warto więc skonfigurować XReplicator na wszystkich komputerach, które pracują we wspólnej sieci z serwerem Qsan, tak by zawartość ich nośników była regularnie kopiowana na dyski NAS-a. Otrzymujemy aż 100 licencji, więc można backupować zawartość dysków komputerów nie tylko w domu, ale nawet w niedużych firmach.

Następną przewagą serwera Qsan nad tańszymi NAS-ami jest gwarancja. Wadliwe urządzenie jest naprawiane (lub wymieniane) niemal od ręki. Polski importer obiecuje, że w przypadku awarii dostaniemy sprawne urządzenie najpóźniej następnego dnia roboczego.

XCubeNAS XN3002T to zatem rozwiązanie przeznaczone do małych firm niż do domu. Zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych i odpowiednie narzędzia do łatwego backupowania tych danych z dysków komputerów pracujących w sieci. Pełna recenzja serwera autorstwa Tomka Kurzaka, w której Tomek sprawdzi wszystkie unikatowe dla Qsana funkcje, ukaże się u nas niebawem.

Urządzenie można zakupić w sklepie www.profipc.pl

Źródło: pclab.pl