W ostatnim czasie rodzaje wirusów ransomware stały się bardziej zróżnicowane. Złośliwe oprogramowania atakują systemy niezależnie od organizacji lub rozmiaru systemu, od międzynarodowych firm i liderów branży po małe indywidualne jednostki czy systemy informacyjne.

Raport izraelskiej branży bezpieczeństwa Check Point wskazał, że w trzecim kwartale roku 2020 globalne ataki ransomware wzrosły aż o 50%. Średnia dzienna aktywność ataku wzrosła o 50% w porównaniu z pierwszą połową tego roku, a nowa ofiara pojawiała się co 10 sekund. Oczywiście zagrożenie dla bezpieczeństwa informacji się pogłębia.

Oprócz wprowadzenia z wyprzedzeniem środków ostrożności i reagowania na sytuacje awaryjne w przypadku ataku, wcześniejsze utworzenie mechanizmu tworzenia kopii zapasowych jest nadal jedynym sposobem zapobiegania katastrofom.
Posiadanie kopii zapasowych powoduje, że jeśli dane zostaną zaszyfrowane przez oprogramowanie ransomware, pliki niezainfekowane nadal będą dostępne do codziennego użytku, a co za tym idzie przywrócenie poprzedniej kopii umożliwi działalność jednostki bez zakłóceń.

Opracuj strategię tworzenia kopii zapasowych

Obecnie przedsiębiorstwa stają przed wieloma wyzwaniami w zakresie tworzenia kopii zapasowych. Gdy personel IT przedsiębiorstwa zaczyna planować lub ponownie analizować istniejące strategie tworzenia kopii zapasowych, zaleca się najpierw przeprowadzić inwentaryzację danych, aby potwierdzić zawartość i zakres danych, które mają być objęte kopią zapasową.

Krok pierwszy to sprawdzenie środowiska, w którym wykorzystywane są dane. Obecnie, gdy infrastruktura IT staje się coraz bardziej zróżnicowana i złożona, większość firm znajduje się już w środowisku hybrydowym, w którym współistnieją fizyczne, wirtualne, a nawet chmurowe rozwiązania. Personel IT musi zarządzać zadaniami tworzenia kopii zapasowych z różnych platform, takich jak platforma fizyczna, wirtualna i chmura. 

Dlatego przed sformułowaniem strategii tworzenia kopii zapasowych należy przeprowadzić inwentaryzację nie tylko danych ale też urządzeń, takich jak serwery, komputery PC, laptopy i inne urządzenia fizyczne lub z platform SaaS, maszyn wirtualne i podjąć decyzję, dla których z nich będziemy tworzyć kopie zapasowe.

Krok drugi to ewaluacja informacji czyli spis usług, które będą używane do i wyszczególnienie, które dane są najbardziej krytyczne i wymagają kopii zapasowej. Na przykład w przypadku serwerów plików, systemów ERP, systemów zasobów ludzkich, maszyn wirtualnych usług podstawowych i serwerów fizycznych wykorzystywanych w podstawowych operacjach biznesowych, a także kluczowych urządzeń, takich jak komputery PC kadry kierowniczej, należy ustanowić regularny mechanizm harmonogramu tworzenia kopii zapasowych. Ze względu na wagę usługi warto opracować odpowiednie RTO (docelowy czas odzyskiwania) i RPO (cel punktu odzyskiwania).

Następnie dane można dalej podzielić na dane „zimne” lub „gorące”. Standard danych gorących i zimnych zależy głównie od tego, czy dane te są często używane. Na przykład większość korporacyjnych systemów ERP, systemów pocztowych i serwerów plików to gorące dane. Korporacyjne systemy ERP to usługi, do których pracownicy muszą mieć dostęp każdego dnia, a ilość danych będzie się ciągle zmieniać.

Inaczej będziemy klasyfikować dane w przypadku systemu monitorowania obrazu wdrożonego w przedsiębiorstwie, gdzie dane obrazu muszą być codziennie archiwizowane lecz jeśli jednak nie wystąpi określone zdarzenie, nie będzie potrzeby dostępu. Tego typu dane o niskiej częstotliwości dostępu są idealnym przykładem zimnych danych.
Po zinwentaryzowaniu platformy źródłowej, urządzeń i ważności danych można ustawić częstotliwość tworzenia kopii zapasowych, liczbę wersji do wykonania kopii zapasowej oraz docelowe urządzenie kopii zapasowej dla różnych danych. Gorące i zimne dane będą wymagały różnych poziomów tworzenia kopii zapasowych. Gorące dane wymagają urządzenia pamięci masowej ze stosunkowo wysokim parametrem IOPS. Zimne dane wymagają stosunkowo niskiego IO. Podstawowa kwestia dla wszystkich przedsiębiorstw to upewnienie się, że pojemność pamięci masowej jest wystarczająca do wyznaczonych celów.

Zasada tworzenia kopii zapasowych 3-2-1

Po zakończeniu przeglądu firma może potwierdzić, czy aktualnie wybrany sprzęt do tworzenia kopii zapasowych spełnia wymagania, a następnie sporządzić odpowiedni plan tworzenia kopii zapasowych i wybrać najbardziej efektywny plan wdrożenia w ramach dostępnego budżetu.

Zaleca się aby przy wdrażaniu planów tworzenia kopii zapasowych firmy przyjęły „zasadę 3-2-1”, co oznacza, że ważne pliki muszą być przechowywane w 3 kopiach, pliki są przechowywane na co najmniej 2 różnych nośnikach, z czego 1 z nich znajduje się poza siedzibą firmy.

Ponadto przedsiębiorstwa powinny również tworzyć kopie zapasowe wielu wersji danych krytycznych i wybrać pakiet usług, który obsługuje tworzenie kopii zapasowych na lokalnych urządzeniach pamięci masowej, zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej i przestrzeni w chmurze publicznej. Ponadto firma powinna  zarezerwować wystarczającą ilość miejsca na przechowywanie kopii zapasowych wielu wersji, aby zapewnić jak najlepszą ochronę krytycznych danych.
Przykładowo, gdy przedsiębiorstwo tworzy kopię zapasową serwera plików, do którego pracownicy mają dostęp każdego dnia, może zapisywać kopie zapasowe wielu wersji na lokalnym serwerze NAS za pomocą funkcji migawki, a następnie kopiować pliki migawek na zdalny serwer NAS. Trzecia kopia zapasowa danych może być poddana deduplikacji i skompresowana. 

Oprócz regularnego wykonywania kopii zapasowych jest jeszcze jedna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę w obliczu oprogramowania ransomware: kopie zapasowe muszą być utrzymywane w trybie offline. Ponieważ obecne warianty oprogramowania ransomware już próbowały zaatakować i usunąć wszelkie dostępne pliki i dane kopii zapasowych, niektóre złośliwe oprogramowanie mogą nawet ponownie zaszyfrować te pliki kopii zapasowych. Dlatego bardzo ważne jest również przechowywanie zaszyfrowanej kopii zapasowej danych w trybie offline oraz regularne utrzymywanie i testowanie integralności danych.

Wyobraźmy sobie rzeczywisty scenariusz aplikacji: jeśli strategia tworzenia kopii zapasowych w przedsiębiorstwie polega na zaplanowaniu replikacji migawki codziennie o 12:00 oraz o 17:00 i 18:00, to nawet jeśli ich system zostanie zaatakowany przez oprogramowanie ransomware o 13:00, będzie można przywrócić niezainfekowaną wersję pliku z migawki zrobionej godzinę wcześnie.

Dobrym przykładem korzyści z posiadania dobrego planu tworzenia kopii zapasowych jest również sytuacja, gdzie firma wykonuje zdalne kopie zapasowe a ich lokalna pracownia komputerowa tymczasowo ulegnie awarii. W tym przypadku serwer pomocniczy może przejąć i otworzyć plik kopii zapasowej, aby natychmiast zapewnić usługi dostępu i uniknąć ryzyka przerwania usługi.

Zarządzanie kopiami zapasowych i odzyskiwanie danych po awarii

Warto przypomnieć, że dla pracowników działu IT przedsiębiorstwa, sposób zarządzania zadaniami tworzenia kopii zapasowych jest również ważnym punktem, który należy wziąć pod uwagę podczas planowania. Szczególnie teraz, kiedy istnieje wiele danych z heterogenicznych urządzeń i platform, którymi należy zarządzać. Idealne oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych powinno zapewniać ujednolicony interfejs do łatwego zarządzania oraz dostosowane raporty wyjściowe, aby ułatwić późniejsze śledzenie i zarządzanie danymi.

Kluczowe jest monitorowanie zadań tworzenia kopii zapasowych danych pod kątem nietypowych warunków użytkowania, generowanie fałszywych alarmów w przypadku wystąpienia nietypowych zachowań lub dostarczanie danych do odpowiednich jednostek w celu przeprowadzenia audytów bezpieczeństwa informacji.

Jednocześnie odzyskiwanie i integralność danych mają również kluczowe znaczenie dla tworzenia kopii zapasowych danych.
Oprócz wdrażania planów tworzenia kopii zapasowych danych w wielu wersjach i wielu miejscach docelowych, firmy powinny również regularnie przywracać i testować stan kopii zapasowych. Jest to niezbędne, aby zapewnić integralność oraz dostępność danych.

Ważne jest także, aby regularnie sprawdzać korzystanie z mechanizmów odtwarzania po awarii oraz uczestniczyć w szkoleniach edukacyjnych.

Firma powinna wiedzieć jak reagować w przypadku gdy krytyczne dane zostały usunięte przez oprogramowanie ransomware i z jakich źródeł należy pobrać kopię zapasową oraz wiedzieć, w jaki sposób sprawdzić czy informacje o kopii zapasowej są kompletne. Dzięki ćwiczeniom na wypadek awarii możemy dodatkowo upewnić się, że dane są naprawdę bezpieczne.
W obliczu stale zmieniającego się oprogramowania ransomware przedsiębiorstwa muszą zachować elastyczność oraz dostosowywać swoje reakcje w każdym momencie. 

Reasumując wszystkie zebrane powyżej informacje, firmy powinny regularnie wykonywać kopie zapasowe plików. Jest to pozytywne działanie mające na celu ochronę ważnych danych. Zaleca się, aby najpierw dokonały rozeznania w zakresie inwentaryzacji danych, pamiętały o zasadzie „kopii zapasowej 3-2-1” i sformułowały dla siebie najbardziej odpowiednią strategię tworzenia kopii zapasowych i przywracania danych. Poprzez ćwiczenia pokazujące w jaki sposób poradzić sobie z krytyczną sytuacją utraty danych czy ataku ransomware, każda firma jest w stanie stworzyć odpowiednią linię obrony dla swojego środowiska.

Potrzebujesz pomocy w tym zakresie? Szukasz rozwiązania do bezpiecznego przechowywania danych? Skontaktuj się z nami.

Sklep Synology.

Jak podaje portal BleepingComputer.com firma QNAP ponownie ostrzega klientów przed nowym oprogramowaniem ransomware. Należy zabezpieczyć swoje urządzenia NAS podłączone do internetu w celu ochrony przed trwającymi i powszechnymi atakami za pomocą nowego wirusa ransomware DeadBolt.

„DeadBolt szeroko atakuje wszystkie NAS wystawione w Internecie bez jakiejkolwiek ochrony i szyfrowania danych użytkowników w celu okupu za Bitcoiny” – podała firma w wydanym oświadczeniu.

Jeśli Twój serwer NAS jest podłączony do internetu oraz na jego pulpicie wyświetla się komunikat : „Usługa administracji systemu może być bezpośrednio dostępna z zewnętrznego adresu IP za pośrednictwem następujących protokołów: HTTP” jest narażony na atak ze strony złośliwego oprogramowania.

Wszyscy użytkownicy QNAP są zachęcani do „natychmiastowej aktualizacji QTS do najnowszej dostępnej wersji”, aby zablokować nadchodzące ataki ransomware DeadBolt.

QNAP zaleca również klientom natychmiastowe wyłączenie przekierowania portów na routerze i funkcji UPnP serwera QNAP NAS, wykonując następujące czynności:

  • Wyłącz funkcję Port Forwarding routera: Przejdź do interfejsu zarządzania routera, sprawdź ustawienia Virtual Server, NAT lub Port Forwarding i wyłącz ustawienie przekierowania portu usługi zarządzania NAS (domyślnie port 8080 i 433).
  • Wyłącz funkcję UPnP serwera QNAP NAS: Przejdź do myQNAPcloud w menu QTS, kliknij opcję „Automatyczna konfiguracja routera” i usuń zaznaczenie opcji „Włącz przekazywanie portów UPnP”.

Możesz również skorzystać z tego  szczegółowego przewodnika krok po kroku,  aby wyłączyć połączenia SSH i Telnet, zmienić numer portu systemowego i hasła urządzeń oraz włączyć ochronę IP i dostępu do konta.

Na forum portalu BleepingComputer znajduje się również  temat wsparcia dla ransomware DeadBolt, w którym można znaleźć  więcej informacji na temat ataków i skorzystać z pomocy innych użytkowników QNAP.

Nowe powierzchnie oprogramowania ransomware DeadBolt

Jak poinformował wczoraj BleepingComputer,  grupa oprogramowania ransomware DeadBolt zaczęła atakować użytkowników QNAP 25 stycznia, szyfrując pliki na zhakowanych urządzeniach NAS i dodając rozszerzenie .deadbolt.

Osoby atakujące nie zrzucają notatek z żądaniem okupu na zaszyfrowane urządzenia, ale zamiast tego przechwytują strony logowania, aby wyświetlić ekrany ostrzegawcze z napisem „OSTRZEŻENIE: Twoje pliki zostały zablokowane przez DeadBolt”.

Ekran okupu prosi ofiary o zapłacenie 0,03 bitcoina (około 1100 USD) na unikalny adres Bitcoin wygenerowany dla każdej ofiary ataku, twierdząc, że klucz deszyfrujący zostanie wysłany na ten sam adres blockchain w polu OP_RETURN po przejściu płatności.

W tej chwili nie ma żadnych potwierdzeń, że cyberprzestępcy faktycznie spełnią swoją obietnicę wysłania działającego klucza deszyfrującego po zapłaceniu okupu.

Notatka i instrukcje dotyczące okupu DeadBolt
Notatka i instrukcje dotyczące okupu DeadBolt (BleepingComputer)

Te trwające ataki ransomware DeadBolt dotyczą tylko nie zabezpieczonych urządzeń NAS, a biorąc pod uwagę, że atakujący twierdzą również, że używają błędu dnia zerowego, zaleca się odłączenie ich od Internetu.

Gang DeadBolt prosi również QNAP o zapłacenie 50 bitcoinów (około 1,85 miliona dolarów) za zero-day i główny klucz deszyfrujący do odszyfrowania plików wszystkich ofiar.

Dzisiejsze ostrzeżenie jest trzecim ostrzeżeniem wydanym przez firmę QNAP w celu ostrzegania klientów o atakach ransomware wymierzonych w ich urządzenia NAS z dostępem do Internetu w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Wcześniej ostrzegano ich przed  atakami ransomware eCh0raix  w maju i  atakami ransomware AgeLocker  w kwietniu.

Firma  wezwała również wszystkich użytkowników QNAP NAS do zabezpieczenia urządzeń NAS narażonych na dostęp do Internetu  7 stycznia, jednocześnie ostrzegając ich o aktywnym oprogramowaniu ransomware i atakach typu brute-force.

W obliczu rozwijającej się technologii, rośnie zapotrzebowanie na niedrogie a przede wszystkim szybkie urządzenia sieciowe. W ofercie firmy QNAP znajduje się gama urządzeń do modernizacji istniejącej sieci, między innymi szybkie routery, przełączniki sieciowe, karty sieciowe PCIe oraz adaptery.

Prosty sposób na stworzenie własnej infrastruktury sieciowej

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz stworzyć sieć 10GbE z obsługą wielu stacji roboczych, czy tylko kilku połączeń 2,5GbE, przy użyciu urządzeń firmy QNAP, możesz to osiągnąć niewielkim kosztem.

Niezarządzany przełącznik 2,5GbENiezarządzane przełączniki 10GbEZarządzane przełączniki 10GbE
Dzięki obsłudze okablowania CAT5e, proste przełączniki 2,5GbE firmy QNAP można łatwo dodać do środowiska IT, znacznie zwiększając przepustowość gigabitowego środowiska LAN.Niedrogie przełączniki 10GbE firmy QNAP z obsługą interfejsów SFP+ i 10GBASE-T umożliwiają łatwe tworzenie sieci 10GbE, a także zapewniają zgodność ze standardem IEEE 802.3az dotyczącym energooszczędności.Zarządzane przełączniki 10GbE firmy QNAP to niedrogi sposób na uzyskanie potrzebnych funkcji sieciowych. Przełączniki oferują intuicyjny interfejs graficzny, redundancję połączenia i ochronę przed pętlami. Zarządzanie siecią 10GbE stało się jeszcze prostsze.
Dostępne modele SFP+xvv
Dostępne modele combo (SFP+/RJ45)xvv
Zgodność z CAT5evv
(maks. 2,5 Gb/s)
v
(maks. 2,5 Gb/s)
Szybkość sieci (MB/s.)Do 312,5MB/s.Do 1250MB/s.Do 1250MB/s.
QNAP Switch System (interfejs użytkownika sieci Web)xxv
Obsługa protokołu RSTPxxv
LACP, VLAN, ACL, LLDPxxv
Zapobieganie powstawaniu pętlivxv

Router SD-WAN następnej generacji

Firma QNAP oferuje wiele rozwiązań VPN site-to-site, oferując routery: QHora-301W Wi-Fi 6 oraz router trzypasmowej sieci Wi-Fi QMiroPlus-201W/QMiro-201W.

QHora-301W

Połączenie Wi-Fi 6

Obsługa dwupasmowej sieci Wi-Fi 6 802.11ax (2,4 GHz i 5 GHz), zapewniającej przepustowość do 3600 Mb/s* — 1,38 raza szybszą niż Wi-Fi 5 — oraz czterokrotnie większą liczbę jednoczesnych klientów Wi-Fi!

Elastyczne wdrażanie sieci LAN/WAN

Dwa porty 10GbE i cztery porty Gigabit na potrzeby elastycznego wdrażania sieci LAN i WAN.

Rozwiązanie SD-WAN

Bezpieczne połączenie z sieciami firmowymi i siecią VPN w wielu lokalizacjach przy użyciu wbudowanego rozwiązania QuWAN SD-WAN.

Sygnały sieci Wi-Fi o dużym zasięgu

Osiem anten zapewnia doskonały schemat zakresu i obsługuje Wi-Fi 6 na potrzeby sygnałów o dużym zasięgu.

*Łączna przepustowość sieci Wi-Fi. Maks. szybkość jednego połączenia 1200 Mb/s.

QMiro-201W/QMiroPlus-201W

Trzypasmowa sieć Wi-Fi

Trzypasmowy router Wi-Fi zapewnia płynne i stabilne połączenie Wi-Fi przy częstotliwości 2,4GHz, 5 GHz i dedykowanej Mesh 5 GHz.

Przekazywanie w sieci Mesh Wi-Fi

Obsługa przekazywania w sieci Mesh Wi-Fi na potrzeby łączności o dużym zakresie.

Rozwiązanie SD-WAN

Bezpieczne połączenie z sieciami firmowymi i siecią VPN w wielu lokalizacjach przy użyciu wbudowanego rozwiązania QuWAN SD-WAN.

Pamięć masowa i centrum rozrywki

Urządzenie QMiroPlus-201W, dzięki różnym aplikacjom do zarządzania plikami, tworzenia kopii zapasowych i multimediów, może pełnić rolę domowego centrum przechowywania danych i rozrywki.

Karty rozszerzeń sieci PCIe firmy QNAP

Firma QNAP oferuje różne, przystępne cenowo karty rozszerzeń sieci, umożliwiając firmom i użytkownikom prywatnym zwiększanie przepustowości QNAP NAS, serwerów i komputerów na potrzeby szybkich transferów danych i zastosowań wymagających dużej przepustowości.

Karta rozszerzeń sieci

  • Dostępne karty 2,5GbE, 5 GbE, 25 GbE, 10 GbE oraz 40 GbE
  • Obie opcje RJ45 i SFP+
  • Dostępne w wersji pojedynczych, jak i podwójnych portów sieciowych
  • Zgodność z systemem QTS, Windows i Linux OS
  • W zestawie uchwyty

Karta rozszerzeń QM2

  • Jedna karta zapewnia wysokiej szybkości pamięć masową i połączenia sieciowe 10 GbE
  • 2 porty NVMe lub SATA M.2 2280
  • Zgodność z 10GbE/5GbE/2,5GbE/1GbE/100MbE
  • Zgodność z systemem QTS, Windows i Linux OS
  • W zestawie uchwyty

Adaptery sieciowe Thunderbolt i USB

Ekonomiczne karty sieciowe Thunderbolt 3 i USB 3.2, które zapewniają urządzeniu QNAP NAS, komputerowi Mac® lub Windows® łączność sieciową o błyskawicznej szybkości 10GbE lub 5GbE za pośrednictwem portu Thunderbolt 3 typ C lub portu USB 3.2.

Połączenie z siecią 10GbE przez złącze Thunderbolt™ 3

Za pomocą przejściówki QNAP seria QNA można utworzyć sieć 10GbE pomiędzy komputerem z portem Thunderbolt 3 i innym urządzeniem lub serwerem NAS obsługującym sieć 10GbE w celu przesyłania danych z wysoką prędkością dla dużych plików i zwiększenia wydajności w pracy zespołowej. Seria QNA dostępna zarówno w wersji modeli z portami RJ45, jak i z portami SFP+, nie wymaga dodatkowych źródeł zasilania. Modele są przenośne, co ułatwia ich użytkowanie. Kompatybilność z systemem Windows i zawarty w pakiecie kabel Thunderbolt 3.

Sieć 5GbE z USB 3.2 Gen 1

Lekka i przenośna przejściówka QNAP QNA-UC5G1T USB 3.2 Gen 1 do 5GbE oferuje możliwość zapewnienia dodatkowego portu sieciowego do komputera lub serwera QNAP NAS. Urządzenie QNA-UC5G1T obsługuje połączenia 5GbE/2,5GbE/1GbE/100MbE, jest przydatne zwłaszcza w przypadku laptopów, które nie posiadają natywnej łączności z siecią Ethernet. Model QNA-UC5G1T nie wymaga dodatkowego źródła zasilania i może być łatwo przenoszony, umożliwiając uniwersalne zastosowania. Zgodny z komputerami z systemem Windows, Mac i Linux, zapewnia kable USB Type-C do Type-A.

Kompleksowe rozwiązanie 2,5GbE od QNAP

Pojawiające się wielogigabitowe standardy Wi-Fi 6 (802.11ax) spowodowały wzrost zapotrzebowania na połączenia sieci przewodowych i bezprzewodowych. Podczas gdy większa przepustowość sieci przynosi znaczne korzyści środowiskom wieloosobowym, takim jak miejsca pracy, większą przepustowość powinni mieć także zapewnioną użytkownicy domowi, aby móc korzystać z większej szybkości Internetu. Firma QNAP oferuje szeroką gamę rozwiązań w zakresie sieci i pamięci masowej, spełniających wymogi wyższych szybkości!

  • Router z obsługą sieci Wi-Fi 6 i 10GbE – Routery QHora-301W obsługują dwupasmową sieć Wi-Fi 6 802.11ax (2,4 GHz i 5 GHz), zapewniając szybkość transferu do 3600 Mb/s oraz dodatkowo 2 porty 10GbE na potrzeby połączenia wysokiej szybkości.
  • Szybki serwer 2,5GbE NAS – QNAP NAS jest wyposażony w jeden lub więcej portów 2,5GbE, a funkcja Trunking portów umożliwia łączenie wielu portów w celu uzyskania większej przepustowości.
  • Przełącznik z obsługą 2,5GbE – Model QSW-1105-5T stanowi ekonomiczną opcję modernizacji sieci, zapewniając porty 2,5GbE i umożliwiając połączenie wielu stacji roboczych na potrzeby szybkiej współpracy w środowiskach z wieloma urządzeniami.
  • Modernizacja komputerów i laptopów – W komputerach i laptopach można zainstalować oparte na PCIe karty rozszerzeń sieci firmy QNAP, z obsługą szybkości 2,5GbE+. Alternatywnie laptopy mogą korzystać z przejściówki USB 3.2 Gen 1 do 5GbE, która umożliwia połączenia z wysokiej szybkości sieciami.

Wszystkie modele urządzeń dostępne są w naszym sklepie – Sklep QNAP.

Tworzenie kopii zapasowych danych jest bardzo istotne. Nie trzeba do tego nikogo przekonywać.

W czwartek, 4 listopada Departament Obrony USA opublikował komunikat o wyznaczeniu wysokiej nagrody za pomoc w ujęciu cyberprzestępców. Osoba, która pomoże w ujęciu osoby zarządzającej grupą DarkSide może liczyć na nagrodę w wysokości 10 mln dolarów ( ok. 40 mln złodtych) jak podaje portal dobreprogramy.pl

Nie trzeba daleko szukać. Na naszym rodzimym rynku każdego dnia ktoś pada ofiarą cyberataku. W lipcu 2021 był to np. Totolotek S.A, co pokazuje, że nawet największym się zdarza.

Niestety cyberataki nadal nie są traktowane jak poważne zagrożenie. Ochrona danych zapobiega nieuczciwym działaniom, takim jak kradzież tożsamości, phishing czy hakowanie. Twoja firma może przechowywać dane, takie jak imiona i nazwiska, adresy e-mail, adresy, informacje o stanie zdrowia, numery telefonów oraz dane karty kredytowej lub bankowe. Utrata tego typu danych lub umożliwienie dostępu do danych osobom trzecim może mieć katastrofalny wpływ na Twoją działalność. Przygotowanie dobrej ochrony w sieci to podstawa. 

Oczywiście zdarzają się również awarie sprzętowe, oprogramowania, czy zwykłe nieumyślne usunięcie plików – wszystko to może spowodować uszkodzenie lub utratę dużej ilości danych.

Zatem w jaki sposób bezpiecznie i efektywnie tworzyć kopie zapasowe?

W dzisiejszych czasach, gdy dane biznesowe są rozproszone na wielu platformach i urządzeniach, może wydawać się, że nie jest to proste zadanie. Rozwiązania od Synology pokazują, że nic bardziej mylnego.

Dane biznesowe są dziś przechowywane w różnych miejscach, od serwerów po maszyny wirtualne, komputery osobiste i aplikacje w chmurze, takie jak Google Workspace czy Microsoft 365. W takim środowisku jedynym skutecznym rozwiązaniem jest scentralizowana kopia zapasowa danych, która jest w stanie objąć różne źródła danych i oferuje narzędzia oraz funkcje niezbędne do automatyzacji procesu tworzenia kopii zapasowych i łatwego przywracania danych.

Dla użytkowników urządzeń NAS firmy Synology takie rozwiązania są zaskakująco łatwo dostępne.

Pakiet Synology Active Backup Suite oferuje wszystko, co jest potrzebne do tworzenia kopii zapasowych danych biznesowych.

Kluczowe korzyści pakietu Active Backup Suite obejmują:

  • Scentralizowane zarządzanie – Pakiet Active Backup Suite umożliwia przekształcenie serwera Synology NAS w scentralizowane rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych. Wdrażaj, zarządzaj i monitoruj wszystkie zadania tworzenia kopii zapasowych z jednej konsoli, aby uprościć planowanie ochrony danych i zmniejszyć wymagania konserwacyjne. Konfiguracja i monitorowanie wszystkich zadań tworzenia kopii zapasowych odbywa się z poziomu scentralizowanego pulpitu nawigacyjnego, a ponadto można skonfigurować automatyczne wysyłanie raportów o stanie kopii zapasowych bezpośrednio na pocztę elektroniczną.
  • Wydajne kopie zapasowe – kopie przyrostowe i deduplikacja danych minimalizują czas tworzenia kopii zapasowych i zużycie pamięci masowej.
  • Elastyczne odzyskiwanie – Synology oferuje wybór między różnymi metodami odzyskiwania, takimi jak pełne przywracanie systemu, przywracanie na poziomie plików oraz natychmiastowe przywracanie do maszyny wirtualnej.
  • Bezpieczeństwo kopii zapasowych – Podczas tworzenia nowego zadania kopii zapasowej można skonfigurować kompresję i szyfrowanie kopii zapasowych. Użyj szyfrowania AES-256, aby zabezpieczyć dane kopii zapasowej przed niepożądanym wyciekiem lub fizyczną kradzieżą.

Brak dodatkowych kosztów licencjonowania

Aplikacje Synology Active Backup Suite nie wymagają żadnych opłat licencyjnych i umożliwiają tworzenie nieograniczonej liczby kopii zapasowych, niezależnie od liczby komputerów, serwerów i maszyn wirtualnych wdrożonych w firmie. Synology Active Backup Suite to bezpłatny dodatek do serwerów NAS firmy Synology, który umożliwia tworzenie kopii zapasowych dowolnej liczby komputerów, serwerów, danych oraz kont Microsoft 365 lub Google Workspace. Maksymalna liczba urządzeń, które można zabezpieczyć zależy od wydajności serwera.

Pakiet Active Backup Suite składa się z następujących aplikacji:

  • Active Backup for Business – zapewnia ochronę danych na komputerach z systemem Windows lub Linux, serwerów plików, serwerów fizycznych oraz maszynach wirtualnych (zarówno na platformie VMware, jak i Hyper-V).
  • Active Backup for Microsoft 365 – chroni dane przechowywane w Exchange Online, OneDrive for Business, SharePoint Online i Teams.
  • Active Backup for Google Workspace – zapewnia backup danych przechowywanych w usługach Drive, Gmail, Kontakty i Kalendarz.

Wszystkie aplikacje z pakietu Synology Active Backup Suite można w bardzo prosty sposób zainstalować na urządzeniach Synology NAS z poziomu Centrum Pakietów. Dodatkowo ich ustawienia są bardzo przejrzyste, co znacznie ułatwi ich wdrożenie. W końcu bardzo przejrzysty interfejs użytkownika i intuicyjna konfiguracja to generalnie jedna z podstawowych zalet urządzeń Synology, ich systemu operacyjnego DSM oraz autorskich aplikacji Synology.

Globalna deduplikacja dla większej wydajności

Dość często zdarza się, że te same dane są przechowywane na wielu urządzeniach i platformach. Podczas tworzenia kopii zapasowych kilkudziesięciu urządzeń te nadmiarowe dane zużywają dodatkową pojemność pamięci masowej. Dzięki obsłudze technologii globalnej deduplikacji zapisywana jest tylko jedna wersja wszystkich powtarzających się danych, co pozwala zaoszczędzić miejsce w pamięci masowej i zmniejszyć zużycie zasobów. Jak dużo? Wyniki mogą być różne, ale nierzadko można w ten sposób zmniejszyć zużycie pamięci masowej o ponad 50 procent.

Elastyczne opcje odzyskiwania danych

Posiadanie systemu kopii zapasowych eliminuje możliwość utraty danych na zawsze w przypadku awarii. Ale co z czasem potrzebnym do przywrócenia danych? Aby zapewnić ciągłość działania firmy, aplikacja Synology Active Backup umożliwia tworzenie kopii zapasowych całych urządzeń lub maszyn wirtualnych i uruchamianie ich za pomocą własnego menedżera maszyn wirtualnych bez konieczności oczekiwania na skopiowanie danych z powrotem na hosta. W ten sposób Synology Active Backup oferuje ochronę i odzyskiwanie kompletnych środowisk Windows i Linux, w tym aplikacji i ustawień. Jednocześnie odzyskiwanie jest dostępne również na poziomie pojedynczych folderów lub plików, co pozwala odzyskać z kopii zapasowej tylko to, co jest potrzebne, np. w razie przypadkowego usunięcia pliku. Ponadto, w przypadku problemów z komputerem osobistym lub usługą w chmurze, taką jak Google Workspace lub Microsoft 365, poszczególni pracownicy mogą łatwo przywrócić osobiste wiadomości e-mail i inne pliki bez zawracania głowy administratorowi IT.

Szukasz kompletnego rozwiązania do backupu i przechowywania danych? Skontaktuj się z nami.

Sklep Synology.

Firma QNAP zaprezentowała nowe modele karty PCIe: QM2-2P410G1T PCIe Gen 4, QM2-2P410G2T PCIe Gen 4 oraz kartę QM2-2P10G1TB PCIe Gen 3.

Wszystkie trzy karty PCIe umożliwiają dodanie do gniazda M.2 dysków NVMe SSD oraz umożliwiają łączności 10GbE do serwera QNAP NAS lub komputera/serwera, bez konieczności instalowania sterowników. Dzięki nowym kartom od QNAP, użytkownicy NAS mogą poprawić ogólną wydajność swoich urządzeń, umożliwiając buforowanie SSD oraz zwiększając pojemność pamięci masowej NAS bez zajmowania wnęk na dyski 3,5 cala. Użytkownicy komputerów/serwerów mogą zwiększyć pojemność pamięci masowej, a także poprawić ogólną wydajność IOPS, odciążając dyski SSD od zadań wymagających dużej przepustowości, aby zminimalizować czas ładowania aplikacji.

Seria kart QM2-2P410GxT oraz QM2-2P10G1TB to nowe modele popularnej serii kart rozszerzeń QNAP QM2, która zapewnia konkurencyjne, przyjazne dla budżetu rozwiązanie do rozbudowy pamięci masowej zarówno dla użytkowników QNAP NAS, jak i komputerów PC/stacji roboczych. Nowa seria QM2-2P410GXT posiada chipset Broadcom z obsługą PCIe 4.0 i jest dedykowana do obsługi aplikacji wymagających dużych zasobów, takich jak edycja wideo online 4K/8K. QM2-2P10G1TB służy jako energooszczędne i wszechstronne rozwiązanie zwiększające produktywność w domu i biurze.

Seria QM2-2P410GxT i QM2-2P10G1TB posiada porty sieciowe 10GBASE-T Multi-Gigabit (10G/5G/2.5G/1G/100M), aby przyśpieszyć zadania wymagające dużej przepustowości. Dzięki zastosowaniu razem z przełącznikami QNAP 10GbE można łatwo uzyskać środowisko sieciowe o dużej szybkości. Czujniki termiczne dysków SSD M.2 umożliwiają monitorowanie temperatury w czasie rzeczywistym, a cichy moduł chłodzący (radiator i inteligentny wentylator) utrzymuje dyski SSD w optymalnej temperaturze. Beznarzędziowa konstrukcja umożliwia również szybką instalację i wymianę dysków SSD M.2.

ModelOpisPCIe – generacja
QM2-2P410G2TDual M.2 2280 PCIe NVMe SSD and dual-port 10GbE expansion cardPCIe Gen4 x8
QM2-2P410G1TDual M.2 2280 PCIe NVMe SSD and single-port 10GbE expansion cardPCIe Gen4 x8
QM2-2P10G1TBDual M.2 2280 PCIe NVMe SSD and single-port 10GbE expansion cardPCIe Gen3 x8

Aby dowiedzieć się więcej o produktach QNAP zapraszamy do naszego Sklepu QNAP i do kontaktu z nami.

Sklep QNAP.