QNAP udostępnił MediQPACS, zmieniając serwer QNAP w system archiwizacji i dystrybucji obrazów (PACS)

Firma QNAP Systems, Inc. (QNAP®) upowszechniła aplikację MediQPACS, dzięki której można wykorzystać urządzenie QNAP NAS jako prywatnego serwera PACS (Picture Archiving and Communication System – System archiwizacji obrazu i komunikacji), z pomocą którego użytkownicy mogą wygodnie tworzyć, przechowywać kopie zapasowe i zarządzać obrazami medycznymi DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine). MediQPACS pozwala placówkom zajmującym się medycyną i opieką zdrowotną na stworzenie budżetowej alternatywy dla klasycznego serwera PACS działającego w systemie HIS (hospital network systems). Rozwiązanie to stanowi dostępny 24/7, niezawodny i centralnie zarządzany system do przechowywania plików DICOM.

„Obrazy DICOM to zwykle bardzo duże pliki, co sprawia, że placówki medyczne mają często poważne problemy z ich przechowywaniem. Dzięki aplikacji MediQPACS dla QNAP NAS pliki obrazów medycznych z różnych systemów oraz AET mogą być bezpiecznie, centralnie przechowywane. Co więcej, QNAP NAS oferuje zróżnicowane metody rozszerzenia pamięci, dzięki czemu placówki medyczne będą mogły w przyszłości bez problemu dopasować się do nowych wymagań w tej dziedzinie” – wyjaśnia Anay Badavne, Product Manager QNAP.

Użytkownicy mogą wygodnie pobierać i przeglądać pliki DICOM (zarówno same obrazy, jak i tagi oraz informacje o pacjentach) z poziomu aplikacji MediQPACS – przez sieć, za pośrednictwem wbudowanej przeglądarki. Ułatwia to dostęp do informacji i sprawia, że lekarze mogą błyskawicznie pozyskiwać wszelkie niezbędne dane pacjentów – dzięki czemu mają więcej czasu na ważniejsze zajęcia. Odpowiednio przeciągając różne obrazy DICOM, użytkownicy mogą również przeglądać wiele plików jednocześnie, a także nakładać na nie warstwy ułatwiające przeglądanie i diagnozowanie.

Wymagania systemowe wobec NAS:

  • MediQPACS jest aplikacją kontenerową – do korzystania z niej niezbędna jest aplikacja Container Station w wersji 1.8.3031 (lub nowsza)
  • QTS 4.3.4 (lub nowszy).
  • Procesor x86 (Intel/AMD) i co najmniej 2 GB RAM (do optymalnego funkcjonowania aplikacji zalecane jest 4GB RAM). Uwaga: wsparcie dla NAS-ów z procesorami RAM zostanie dodane w przyszłości.

Dostępność

Aplikacja MediQPACS jest już dostępna do pobrania w QTS App Center. Aktualnie dostępna jest tylko w języku angielskim.

 

Źródło: QNAP