Ochrona plików z serwerem NAS ASUSTOR

,

Producent serwerów NAS – Asustor – radzi, jak można wykorzystać ten sprzęt, by skutecznie chronić ważne firmowe pliki. Zatem jak?

 Ochrona plików z serwerem NAS

Serwer NAS jest jednym z kluczowych urządzeń, które mogą mieć pozytywny wpływ na bezpieczeństwo w firmie. Kilka wskazówek na temat tego, jak skutecznie chronić pliki przekazał jeden z najpopularniejszych producentów takiego sprzętu – Asustor.

Zacznijmy od tego, że dbanie o bezpieczeństwo powinno generować możliwie najmniej problemów – wtedy zwiększa się szansa na to, że wszystko zostanie zrobione tak jak się należy. Pomagają w tym różnego rodzaju programy, które różni producenci oferują w ramach swoich systemów operacyjnych, a które umożliwiają 1) synchronizację w czasie rzeczywistym i 2) ustalenie harmonogramu wykonywania kopii zapasowej, co ułatwia też późniejsze przywracanie systemu. W przypadku Asustora taką aplikacją ABP (czyli Asustor Backup Plan).

Asustor Backup

Ważne jest też, by archiwizacja plików przebiegała tak szybko, jak to możliwe. Tutaj również z pomocą przychodzi aplikacja, mianowicie MyArchive, która służy do tworzenia kopii zapasowych na zewnętrznych dyskach twardych. Innym „nośnikiem”, na jakim można zapisać pliki „na wszelki wypadek” jest chmura – jest ona coraz bardziej atrakcyjna dla firm, dlatego też przy wyborze serwera NAS warto zwrócić uwagę na to, by oferował on możliwość robienia backupu właśnie w pełnej integracji z takimi platformami.

Asustor MyArchive

Równie dobrze co z archiwizowaniem, NAS powinien radzić sobie z przywracaniem plików. Jak zachwala producent – „NAS-y Asustora mogą także wspomóc zabezpieczenie komputerów. Aplikacja UrBackup pozwala robić backup danych z dysku twardego na NAS-a. W sytuacji, gdy komputer zaliczy poważny krach, NAS może przyczynić się do szybkiego przywrócenia systemu”. Praktycznym dodatkiem jest obsługa technologii snapshot, polegającej na robieniu niezalegających w pamięci „snapów”, które pozwalają na szybkie przywrócenie danych w przypadku awarii.

Asustor przywracanie

Niezależnie od tego, czy wybieramy serwer NAS firmy Asustor czy też innego producenta, należy upewnić się, że zapewni on bezpieczeństwo ważnych firmowych plików. Takie urządzenie – podsumujmy – powinno oferować aplikacje usprawniające robienie kopii zapasowych i przywracanie plików oraz programy umożliwiające robienie backupu na dyskach zewnętrznych i w chmurze, jak również obsługiwać technologię snapshot i wykorzystywać szyfrowanie (możliwie najmocniejsze).

Źródło: benchmark.pl