Asustor AS6204T – Test wydajnego NAS’a o dużych możliwościach

Redaktorzy serwisu purepc.pl przedstawili test urządzenia Asustor AS6204T. Poniżej znajduje się artykuł podsumowujący pracę z redakcji purepc:

Podsumowanie – Asustor AS6204T to świetny wybór, jeśli…

Dostępne w sklepach NASy dzielą się właściwie na dwie grupy: drogie i słabe. Czemu taki, a nie inny podział? Zasada jest prosta – nie każdy tani serwer plików będzie kompletnie nie warty polecenia ze względu na lichą wydajność, a tym samym nie każdy mocny serwer kosztować musi kosztować krocie. Wiele razy udowodniliśmy już prawdziwość tej reguły. Wystarczy przywołać tu przykładowo Thecusa W2000, który mimo, że kosztował więcej od testowanego dziś Asustora, to osiągał naprawdę słabe rezultaty w testach wydajności. W przypadku niektórych modeli Synology również zdarzały się przypadki, gdy cena nie szła w parze ze sprawnością kopiowania danych. Na szczęście miałem okazję przyglądać się serwerom, w przypadku których wiemy, za co płacimy może nie najmniejsze, ale znowu wcale nie jakieś przesadnie wielkie pieniądze. Do tej grupy należy oczywiście Asustor AS6204T.

Asustor AS6204T to serwer NAS, który znakomicie sprawdzi się nie tylko jako prosty serwer NAS, ale także rozbudowane domowe centrum multimedialne, czy też wielozadaniowy firmowy magazyn danych.

Asustor AS6204T - Test wydajnego NASa o dużych możliwościach [nc7]

Na powyższej deklaracji tak naprawdę można by było w przypadku bohatera dzisiejszego testu poprzestać. Obserwując to, co się działo na wykresach na poprzednich stronach oraz zagłębiając się w jego specyfikację techniczną, czy też budowę i charakterystykę oprogramowania nie mamy najmniejszych wątpliwości, że Asustor AS6204T jest jednym z najlepszych czterodyskowych serwerów NAS, jakie możemy kupić. Po prostu podczas jego testów cały czas tkwiłem w przekonaniu, że owszem, kosztujący około 2300 zł serwer wymaga dołożenia jeszcze czterech dysków twardych, co z łatwością dość znacznie podniesie cenę, ale dostaję za to w zasadzie kompletny NAS, któremu ciężko jest coś poważniejszego wytknąć. Dla niektórych wadą może okazać się dość wysoki pobór mocy, czy też pewne drobne niedociągnięcia w systemie Asustor Data Master. To wszystko, w moim przekonaniu traci na znaczeniu, gdy spojrzymy na całokształt konstrukcji. Asustor AS6204T znakomicie sprawdzi się jako nie tylko prosty serwer NAS, ale także rozbudowane centrum multimedialne. Nie ma również żadnych przeszkód, by wykorzystać cechy bohatera dzisiejszego testu także w firmie, gdzie sprawnie poradzi sobie z magazynowaniem różnorodnych danych, także kopii zapasowych. Generalnie, Asustor ten jest bardzo wszechstronnym urządzeniem, zasługującym na naszą rekomendację.

Kluczowe funkcje:

 • Prosty, typowo „serwerowy” design
 • Wysoka jakość wykonania
 • Możliwość dołożenia pamięci RAM
 • Bogactwo portów rozszerzeń
 • Opcja podłączenia kina domowego (HDMI i S/PDIF)
 • Wyświetlacz LCD na froncie
 • Przystępny w obsłudze i rozbudowany system ADM
 • Wysoka wydajność
 • Dobra kultura pracy
 • Stosunek cena/jakość
 • Sporadyczne błędy w tłumaczeniu interfejsu ADM
 • Dość wysoki pobór mocy

Zapraszamy do przejrzenia całego artykułu znajdującego się na stronie: http://www.purepc.pl/sprzet_sieciowy/asustor_as6204t_test_wydajnego_nasa_o_duzych_mozliwosciach