QNAP TS-677, NAS do wielu zadań

QNAP TS-677 to pierwszy serwer NAS wyposażony w procesor AMD Ryzen oferujący do 6 rdzeni i 12 wątków. Wydajność CPU i możliwość zamontowania do 64GB pamięci RAM pozwala na wykorzystanie NAS-a do wielu zadań w małej i średniej firmie. Zapewniający obsługę karty graficznej, umożliwiając redefinicję wirtualizacji i przetwarzanie 4K. Na uwagę zasługują możliwości rozbudowy urządzenia w zakresie przechowywania danych i sieci.

QNAP TS-677 – mały NAS z wielkim potencjałem

Urządzenie QNAP TS-677 – NAS nie uznający kompromisów, wyposażony w odpowiednie podzespoły i skalowalną powierzchnię sprosta wielu wymaganiom. Zrobi to, na co masz ochotę. Dzięki dodatkowym usługą i możliwością jakie oferują NASy jedno urządzenie może zastąpić kilka czy nawet kilkanaście urządzeń zarządzanych z poziomu jednej konsoli QTS.

Pierwsze spotkanie z TS-677 to dwa zaskoczenia – kolor i waga.

QNAP TS-677 przod

QNAP co jakiś czas powraca do zmiany kolorystyki swoich produktów. By nie była to zawsze czerń obecna w domowych rozwiązaniach znajdziemy także białe modele. Z kolei w urządzeniach dla małych firm zdarza mu się popełnić obudowy serwerów w kolorze złotym. Tak było z serią TVS-x63 czy TVS-463.

W QNAP-ie TS-677 powraca ta sama złota kolorystka obudowy. Stylistyka do złudzenia przypomina rozwiązania serii TVS-x82 zaprezentowane w maju 2016 roku. A półtora roku później światło ujrzała seria TS-x77 z modelami: TS-677, TS-877 oraz TS-1277.

QNAP TS-677 prawa strona

Drugim zaskoczeniem jest waga urządzenia. O ile 4-dyskowe QNAP-y ważą około 4-5 kilogramów o tyle TS-677 to blisko 8 kilogramowe „maleństwo”. To prostopadłościenna konstrukcja typu tower o wymiarach 231,9 x 224,9 x 319,8 mm. Zatem mamy do czynienie z dość dużym; w porównaniu z klasycznymi 4-dyskowymi jednostkami; serwerem NAS.

Przyjrzyjmy się bliżej zewnętrznym rozwiązaniom zastosowanym w TS-677. Serwer został wyposażony w 4 kieszenie hot swap na dyski 3,5 cala SATA, które montujemy bez użycia narzędzi. Opcjonalnie do sanek dyskowych można zamontować nośniki 2,5 cala SATA lub SSD. Tym razem musimy już posiłkować się dołączonymi do zestawy wkrętami.

QNAP TS-677 sanki dyskowe

Jednak 4 kieszenie to nie wszystko. Kolejna niespodzianka czeka na nas na kontrastującym czarnym panelu przednim gdzie prócz wskaźników pracy dysków znalazło się miejsce na 2 kieszenie na nośniki SATA/SSD o rozmiarze 2,5 cala. Rozwiązanie to jest znane ze wspomnianej serii TVS-x82 oraz NAS-ów z interfejsami Thunderbolt TS-x82T.

Dodatkowo dwa gniazda M.2 SATA wewnątrz obudowy serwera.  Zamontujemy w nich 2 nośniki 2240, 2260, 2280 lub 22110. Zatem w niewielkim pudełku znalazło się miejsce aż na 8 dysków. Do nośników M.2 producent dołącza specjalne radiatory, które w prosty sposób możemy zamontować na dyskach. Służą one odprowadzaniu nadmiaru ciepła.

QNAP radiatory

Dyski M.2

Z punktu widzenia przechowywania i podwyższenia wydajności to idealne rozwiązanie sprzętowe do różnego rodzaju zastosowań. Na 4 klasycznych nośnikach SATA możemy przechowywać dane. Z kolei nośniki SSD można wykorzystać do przyspieszenia pamięci podręcznej lub Qtier. Dyski M.2 mogą posłużyć np. jako szybka przestrzeń dyskowa dla wirtualizacji.

Front NAS-a został także wyposażony w przycisk zasilania i port USB 3.0 typ A z przyciskiem One-Touch. Boki urządzenia to już klasyczna konstrukcja wykonana z blachy.

Wszechstronność serwera NAS można także dostrzec na tylnym panelu. Znajdziemy tu gniazda audio 3,5 mm (wyjście liniowe,  2 gniazda mikrofonowe) a we wnętrzu niewielki głośnik. Z klasycznych interfejsów do dyspozycji mamy aż 5 portów USB 3.0 oraz 2 USB 3.1 w tym jeden typu C drugi typu A. Komunikacja z siecią LAN może odbywać się przy użyciu 4 gigabitowych interfejsów sieciowych Ethernet.

QNAP TS-677 tył

Zestaw 8 dysków, mnogość portów USB i porty audio czy czegoś zabrakło? Producent nie przewidział portu HDMI, zatem podłączenie QNAP-a do odbiornika TV i wykorzystanie go jako pełnoprawny komputer z użyciem Linux Station nie będzie raczej możliwe. Nieobecny jest pakiet HybridDesk Station oraz co za tym idzie technologia QvPC. Nie jest niedopatrzenie ze strony producenta gdyż jak się za chwilę przekonamy w QNAP-ie jest możliwość wyświetlania obrazu i wykorzystania mocy obliczeniowej kart grafiki.

We wnętrzu NAS-a znajdziemy sloty PCIe. Dokładniej mamy do dyspozycji slot PCIe 3.0 x4 oraz x8 a także PCIe 2.0 x4. Do gniazd PCIe możemy podłączyć wiele kompatybilnych kart rozszerzeń, które ułatwią obsługę NAS-a, zwiększą jego możliwości lub po prostu sprawią, że system będzie bardziej wydajny. Tu kolejny dowód na wszechstronność QNAP-a TS-677 i niezwykłe elastyczne podejście do konfiguracji i rozbudowy.

 

Gdyby 8 nośników danych było niewystarczającą przestrzenią dyskową możemy ją rozszerzyć na dwa sposoby wykorzystujące dodatkowy sprzęt:

  • Jednostki rozszerzające podłączane z wykorzystaniem portów USB 3.0 typu B. Do dyspozycji mamy pięciodyskową jednostką UX-500P oraz UX-800P. QNAP TS-677 może obsłużyć do dwój jednostek. Zatem liczba zatok dyskowych może wzrosnąć aż do 24!
  • Jeśli zależy nam na jeszcze większej szybkości i pojemności możemy skorzystać z zupełnie innego rozwiązania kompatybilnego z TS-677. To moduł rozszerzający przestrzeń dyskową o kolejne 10 dysków – REXP-1000 Pro. Obudowa wspiera zarówno dyski SSD jak i SATA i SAS, komunikuje się z NAS-em z wykorzystaniem interfejsu SAS 6 Gbps. QNAP TS-677 pozwala na podłączenie do 4 takich jednostek dzięki czemu niewielkie rozwiązanie QNAP-a rozrasta się o 40 dysków!

Chwileczkę! Wspomnieliśmy o połączeniu REXP-1000 Pro z użyciem interfejsów SAS. Ale przecież TS-677 ich nie posiada. Bez obaw. Czas przypomnieć sobie o slotach PCIe. To dzięki nim zamontujemy kompatybilną kartę SAS – QNAP SAS-12G2E i podłączymy do serwera. Oprócz komunikacji z wykorzystaniem interfejsów SAS mamy do dyspozycji:

  • rozbudowę NAS-a o komunikację bezprzewodową AC2600 dzięki karcie QWA-AC2600
  • rozbudowę o porty SFP+ i sieć 10 Gb – np. QXG-10G2SF-CX4, LAN-10G1SR
  • rozbudowę o miedziane porty 10 GbE – LAN-10G2T-X550 lub porty gigabitowe – LAN-1G2T-I210
  • rozbudowę o dodatkowe porty USB 3.1 – USB-U31A2P01
  • rozbudowę o całą gamę dodatkowych interfejsów Ethernet i nośników M.2 z wykorzystaniem kart QM2
  • rozbudowę o komunikację 40 Gb/s poprzez porty QSFP+ – LAN-40G2SF-MLX

Wspomnieliśmy przed chwilą, że QNAP nie posiada porty HDMI, który umożliwiłby wykorzystanie QvPC i przesyłania obrazu do zewnętrznych odbiorników. Tu kolejne zaskoczenie dla użytkowników sceptycznie podchodzących do systemów sieciowych pamięci masowych.

W QNAP-ie można zamontować karty grafiki serii AMD Radeon i NVIDIA, które prócz możliwości przekazania obrazu na ekran monitora pozwalają na zwiększenie wydajności systemu. Dotyczy to przede wszystkim wydajniejszego transkodowania ale także użycia kart w QvPC – HD Station, Linux Station, Container Station.

Z kolei dzięki GPU passthrough nastąpi podwyższenie wydajności przetwarzania grafiki w systemach zwirtualizowanych dzięki Virtualization Station. Listę kompatybilnych kart można znaleźć na stronie producenta. A biorąc pod uwagę obecność aż 3 gniazd PCIe niewielkiego QNAP-a można zoptymalizować pod kątem własnych wymagań i scenariuszy wykorzystania TS-677. Dodatkowo warto pamiętać, że NAS-em i jego niektórymi funkcjami można sterować przy użyciu opcjonalnego pilota RM-IR004.

Przyjrzyjmy się jeszcze bliżej konstrukcji wewnętrznej serwera. Oprócz wspomnianych slotów M.2 i gniazd PCIe NAS został wyposażony w jedne z najnowocześniejszych komponentów obliczeniowych.

W rodzinie TS-x77 producent w kooperacji z AMD wprowadził do oferty pierwszego NAS-a z procesorami AMD. W modelu TS-677 mamy do dyspozycji 6-rdzeniowy, 12-wątkowy procesor AMD Ryzen 5 1600 o taktowaniu bazowym 3,2 GHz, którego szybkość w trybie TurboCore wzrasta do 3,6 GHz. Oczywiście to procesor w wersji 64-bitowej z obsługa szyfrowania AES-NI. W uzupełnieniu informacji o procesorach warto dodać, że w modelach TS-877 oraz TS-1277 możemy wybrać modele z CPU AMD Ryzen 5 oraz Ryzen 7.

Jednostka obliczeniowa posiada dodatkowo do dyspozycji 5 GB pamięci DOM (na system QTS) oraz 8 GB pamięci RAM. Dzięki 4 gniazdom pamięci RAM DDR4 może zostać ona rozszerzona aż do 64 GB. Jednak bazowy zestaw TS-677 jest sprzedawany w wersji 8-gigabajtowej (2 kości po 4 GB).

Mówiliśmy już o dodatkowych radiatorach na dyski M.2. Jednak cały system TS-677 nie jest chłodzony pasywnie. Na procesorze zajedziemy potężny radiator, z kolei przepływ powietrza usprawnia dwie turbiny wyposażone w 97-milimetrowe wentylatory.

QNAP TS-677 chłodzenie

Kolejny wentylator znajduje się z tyłu obudowy oraz w wewnętrznym zasilaczu. Pomimo tak rozbudowanego zestawu chłodzącego QNAP pracuje naprawdę bardzo cicho. Wyposażony w 4 dyski SATA WD Red jest praktycznie bezgłośny. Kulturę pracy można porównać z głośnością typowego komputera PC. Dopiero w momencie gdy macierz zostanie obciążona operacjami odczytu/zapisu da się słyszeć pracujące dyski.

W trakcie typowej pracy szybkość wentylatorów turbin to około 750 obrotów na minutę. Z kolei wentylator w tylnej części obudowy obraca się blisko dwukrotnie szybciej. Szybkość wentylatorów; zarówno dla bloku procesora jak bloku systemowego; możemy regulować w QTS.

sterowanie wentylatorami

Dla uzupełnienia informacji o systemie TS-677 podajemy jego bardziej szczegółową specyfikację.

Urządzenie jest dostępne w sprzedaży w naszym sklepie – QNAP TS-677

 

Źródło: Benchmark