Poradnik świąteczny od Storage IT.

Jak co roku wiele osób staje przed dylematem, jaki prezent kupić na święta. Wybór upominków nie jest łatwy, a jeśli chcemy prezent zakupić dla sympatyka komputerowych technologii to jest wiele produktów nieoczywistych, które mogą być ciekawym i praktycznym prezentem. Poniżej nasze propozycje w różnych przedziałach cenowych. Może znajdziesz coś dla swojego bliskiego? Zapraszamy! 🙂

Prezenty do 100 złotych

Budżet 100 PLN to kwota wystarczająca aby kupić ciekawe i praktyczne prezenty. W tej cenie znajdziesz miedzy innymi:

 • Huby USB (rozdzielacze) – pozwolą podłączyć kilka urządzeń USB do jednego portu.
 • Organizery kabli – jesli nie lubisz nieporządku w kablach.
 • Przełączniki komputerowe pozwalające na pracę 2 komputerów z  jednym zestawem klawiatury, myszy i monitora – ważny w tym wypadku jest właściwy wybór portu wideo komputera i monitora.
 • Podstawka pod laptop.

1. Unitek organizer do kabli czarny 5 m OT142BK (rzep). Czarna taśma rzepowa do organizowania przewodów Unitek doskonale nadaje się do spinania wiązek luźno zwisających kabli lub mocowania ich do innych przedmiotów np. nogi od biurka. Z jednej strony jest pokryta gładkim welurem, z drugiej drobnymi haczykami. Rzepową taśmę łatwo przyciąć nożyczkami do odpowiedniej długości i starczy na długo, bo ma aż 5 metrów długości. Co prawda jest zaprojektowana do spinania przewodów, ale tak naprawdę możesz jej użyć w wielu sytuacjach, gdy musisz coś związać lub zamontować np. roślinę doniczkową do podpory.

2. Unitek HUB USB aktywny hub marki Unitek ma 4 porty USB (typ A). Z hubem możesz podłączyć do komputera jednocześnie cztery urządzenia peryferyjne takie jak dysk zewnętrzny, skaner czy kamerka internetowa. Więcej portów USB to wygodniejsze używanie komputera. Aktywny hub USB Unitek jest wyposażony w technologię Plug&Play, więc nie wymaga instalowania sterowników. Podłączasz go do portu USB w komputerze i działasz. Kabel zakończony wtykiem typu A ma 30 cm (H1111D) lub 150 cm (H1111E) długości. Inną bardzo ciekawą konstrukcją jest hub USB firmy Orico. Konstrukcja huba umożliwia przytwierdzenie urządzenia do biurka lub przy urządzeniu (np. monitorze) dzięki czemu zyskujesz dodatkowa przestrzeń na biurku. Model MH4PU-SV-BP wykonany jest z aluminium, dobrze się prezentuje i stylistycznie pasujące do produktów z logo Apple.

3. Przełącznik ATEN KVM USB VGA CS22U ze zdalnym selektorem portu. Brzmi bardzo skomplikowanie ale technicznie jest to bardzo przydatne urządzenie dla każdego, nie tylko informatyka. Umożliwia przełączanie zestawu klawiatura, mysz i monitor pomiędzy 2 komputerami. Bardzo ważne jest sprawdzenie przed zakupem czy obdarowany ma odpowiednie wyjścia z komputera. Model CS22U posiada porty VGA i można do niego podłączyć komputery tylko z takim wyjściem wideo.  Na szczęście w ofercie sklepu ATENPro są dostępne przełączniki dostosowane do komputerów/monitorów z innymi portami.

4. Czy Twój bliski spędza zbyt dużo czasu przy laptopie? Zadbaj komfort jego pracy i bezpieczeństwo komputera, razem z regulowaną podstawką Orico PFB-A2-SV-BP. Długotrwałe korzystanie z laptopa położonego na biurku wiąże się z przeciążeniem odcinka szyjnego kręgosłupa. Im niżej umieszczony laptop, tym większy kąt nachylenia szyi, a to z kolei zwiększa obciążenie kręgosłupa. Podstawka Orico PFB-A2-SV-BP łatwo się składa, można ja wygodnie przenosić, a do tego waży całkiem niewiele, bo tylko 212g. Wykonana jest z aluminium i obsłuży każdy laptop do 17″.

Prezenty do 200 złotych

Budżet 200 PLN daje nam nieco więcej możliwości wyboru prezentu dla bliskiej osoby. W tej kwocie polecamy:

 • Program do backupu danych w chmurze
 • Dodatkowa pamięć RAM do serwera NAS lub laptopa.

1. Użytkownicy komputerów dzielą się na tych co już robią backup oraz tych którzy wkrótce będą robili backup danych. Zagrożeń utraty danych jest tak wiele, że warto zainwestować parę złotych w ochronę danych i spokojny sen. Polecamy uwadze licencję Synology C2 Backup 500GB-1 rok. Licencja umożliwi backup danych w bezpiecznej chmurze Synology. Zabezpieczyć możemy dowolne komputery, a szyfrowane dane będą możliwe do odzyskania tylko przez uprawnione osoby.

2. To wydaje się być bardzo mało atrakcyjny prezent, natomiast ucieszy każdego kto chce przyśpieszenia swojego laptopa czy serwera. Nie znamy nikogo kto nie chciałby przyśpieszyć pracy urządzenia. Należy pamietać, że zakup takiego prezentu wymaga głębszej analizy posiadanego sprzętu. Musimy wiedzieć, jakiego typu pamięci dane urządzenie potrzebuje oraz czy ma wolne sloty. Proponowane pamięci SO-DIMM DDR4 są typowe dla obecnie dostępnych laptopów i serwerów NAS, natomiast warto dyskretnie zadać wyżej wymienione pytania, bo przecież Mikołaj nie musi znać się na wszystkim 🙂

Prezenty do 300 złotych

Budżet 300 PLN otwiera dodatkowe, wcześniej niedostępne możliwości wyboru bardziej zaawansowanych produktów. W tej kwocie polecamy:

 • Przełączniki do komputerów,
 • Stacje dokujące do laptopa,
 • Kamery IP do monitoringu.

1. Przełącznik ATEN KVM USB HDMI CS22HF ze zdalnym selektorem portu. Podobnie jak we wcześniej wspominanym modelu, przełącznik CS22HF umożliwia przełączanie zestawu klawiatura, mysz i monitor pomiędzy 2 komputerami z portami HDMI. Urządzenie jest wyposażone w specjalny guzik do przełączania portów, co pozwala zachować porządek na biurku.

2. Stacje dokujące, to niepozorne ale zaawansowane technologiczne urządzenia, które faktycznie pozwalają zaoszczędzić czas na łączenie kabli. W obecnych czasach, kiedy często pracujemy hybrydowo, musimy nosić komputer z biura do domu i z powrotem. Aby skrócić czas i poprawić ergonomię pracy wystarczy zastosować stację dokującą która z pomocą 1 złącza rozdzieli wszystkie potrzebne połączenia. Proponujemy w cenie do 300 PLN mobilną stację dokująca UH3238, która posiada 5 portów (HDMI, USB i audio).

3. Kamery IP mają obecnie bardzo dużo zastosowań. W planowanym budżecie proponujemy kamery do monitoringu domowego, czyli takie które mają głownie zapobiegać włamaniom. Gdy kamera wykryje ruch natychmiast nas powiadomi i mamy możliwość reakcji. Kamery domowe mogą również służyć z powodzeniem jako elektroniczna niania do monitorowania dziecka w sypialni.

Proponujemy 2 modele TP Link z serii TAPO, odpowiednio model podstawowy i model z możliwością wykonania obrotu.

 1. TAPO C110 
 2. TAPO C210

Prezenty do 500 złotych

Budżet 500 PLN to pokaźna kwota, która powala na sięgnięcie między innymi na półkę, gdzie znajdują się urządzenia dla graczy. W tej kwocie polecamy:

 • Adapter do klawiatury/myszy dla gamerów
 • Dyski SSD Western Digital

1. KeyMander 2 GE1337P2 to hasło dla fascynatów grania na konsolach XBOX One, PS4 czy Nintendo Switch. Urządzenie firmy IOGEAR, pozwala na podłączenie do konsoli zestawu klawiatury z myszą, dzięki czemu uzyskujemy możliwość sterowania w grach ze znacznie większa precyzją i prędkością. PUBG BATTLEGROUNDS, czy CALL OF DUTY to kluczowe tytuły które nabiorą nowej perspektywy dzięki możliwości sterowania z pomocą precyzyjnemu wskaźnikowi myszy i bardzo szybkiej klawiaturze.

2. Dyski SSD to akcesoria które wielu komputerom, laptopom czy serwerom NAS dają drugie życie. Jeśli używamy klasycznego dysku twardego, to przeniesienie danych na dysk SSD, choć trochę skomplikowane, daje wyraźną poprawę szybkości i satysfakcji z użytkowania. Polecamy dyski WD Red, ze względu na wyższą gotowość do pracy ciągłej, a co za tym idzie większą żywotność i długą 5 letnia gwarancję. Dyski SSD różnią się między sobą i w tym przypadku również warto dyskretnie skonsultować się z potencjalnym obdarowywanym jaki rodzaj dysku będzie dla niego odpowiedni. Najbardziej popularne i uniwersalne są dyski SSD o rozmiarze 2,5″ i złączu SATA3. Coraz większą popularność zyskują zaś dyski SSD w postaci karty ze złączem M.2. Dyski w formacie M.2 tez niestety mogą występować w dwóch sposobach komunikacji. Dyski SSD M.2 SATA3 i dyski SSD M.2 NVMe. Niestety parametry diametralnie się różnią dlatego trzeba dokładnie wybrać odpowiedni typ aby prezent przyniósł właściwą satysfakcję.

W cenie do 500 PLN dostępne są dyski o pojemności 1TB

Budżet 1000 PLN to kwota, która powala na zakup np. urządzeń do bezpiecznego przechowywania cennych plików, danych czy zdjęć. W tej kwocie polecamy:

 1. Serwer DS220j to najkorzystniejszy cenowo dwu dyskowy serwer plików w najwyższej grupie możliwości. Stworzony został zarówno dla użytku w domach jak i w małych firmach. Wyposażony jest w czterordzeniowy procesor Realtek RTD1296 oraz 512MB pamięci RAM. To intuicyjny i wydajny NAS, gwarantujący użytkownikom łatwe udostępnianie danych, strumieniowanie multimediów, bezproblemową synchronizację plików. Może również działać jako rejestrator dla potrzeb monitoringu.

2. Serwer QNAP TS-230 to wydajny dwu dyskowy serwer plików obsługujący dyski 3,5″ lub 2,5″. Jest to rozwiązanie dla użytkowników indywidualnych poszukujących wydajnego systemu NAS. Serwer zapewnia pełne bezpieczeństwo dzięki dwóm dyskom twardym z możliwością pracy w trybie RAID 1. Umożliwia dostęp do danych za pomocą aplikacji mobilnych z telefonu lub tabletu. To niewielkie urządzenie, które zapewni bezpieczeństwo najwrażliwszych danych.

3. Serwer QNAP TS-233 to osobista pamięć masowa w chmurze. Pozwala na korzystanie z łatwego dostępu do plików, udostępniania i synchronizacji. Urządzenie TS-233 zaprojektowane zostało tak, aby usprawnić współpracę i zwiększyć wydajność pracy, również zdalnej. Zapewnia bogatą ofertę aplikacji multimedialnych i stanowi kompletny portal domowej rozrywki. Kompaktowy i elegancki model stawia na estetyczną, prostą konstrukcję. Idealnie wkomponuje się w otoczenie domowe lub biurowe. Konstrukcja obejmuje również dyski twarde, które można zainstalować bez konieczności używania narzędzi. Efektywny wentylator zapewnia chłodzenie, wydajność i ciszę. Model dostępny w dwóch wariantach – jako samodzielne urządzenie oraz jako zestaw z wydłużoną gwarancją i dodatkowym wsparciem technicznym przez cały okres trwania gwarancji.

Budżet 2000 PLN to pokaźna kwota, która powala na zakup profesjonalnych urządzeń. Co możemy kupić w tej kwocie?

 1. Serwer DS220+  stworzony zarówno dla użytkowników domowych jak i małych oraz średnich firm. Jest to jeden z najpopularniejszych dwu-dyskowych rozwiązań na rynku. Wyposażony jest w dwurdzeniowy procesor Intel Celeron J4025 2.0GHz(w trybie turbo osiąga do 2.9GHz) oraz 2GB pamięci RAM DDR4. Ten dwu-zatokowy serwer plików NAS jest bardzo intuicyjny oraz wydajny. Gwarantuje użytkownikom łatwe udostępnianie danych, szybkie kopiowanie plików, bezproblemową synchronizację danych oraz działanie jako rejestrator dla potrzeb monitoringu. Urządzenie posiada wbudowane dwa szybkie porty sieciowe – 1Gbit/s.

2. Router Synology RT6600ax to ultraszybki i bezpieczny router bezprzewodowy dla domów i małych biur.

Cechy wyjątkowe routera Synology RT6600ax to zwiększona wydajność ładowania, rozszerzone spektrum obsługi 5,9 GHz zapewniające dodatkowe kanały 80 i 160 MHz o wysokiej szybkości. Dodatkowo:

 • Port 2,5 GbE umożliwia obsługę najszybszych dostawców usług internetowych i może być opcjonalnie skonfigurowany jako port LAN
 • Obsługa połączeń VPN
 • Maksymalnie 5 oddzielnych sieci w celu wyodrębnienia i odizolowania zagrożonych urządzeń
 • Technologia Smart Connect automatycznie przełączająca sieci w zależności od zasięgu
 • Filtrowanie treści w internecie ich monitorowanie
 • Wybrane funkcje NAS
 • Możliwość instalowania dodatkowych aplikacji w zależności od potrzeb użytkownika

3.  QNAP TS-253D-4G wyposażony został w czterordzeniowy procesor Intel Celeron J4125 2,0 GHz i łączność 2,5 GbE. Zapewnia użytkownikom doskonałe rozwiązanie NAS umożliwiające rozbudowę środowisk 2,5 GbE na potrzeby produktywnych, codziennych zadań związanych z tworzeniem kopii zapasowych/przywracaniem danych. Dzięki wbudowanym portom 2,5 GbE, pozwala uzyskać prędkość transferu do 5 Gb/s.

Model TS-253D jest wyposażony w port HDMI 2.0, który obsługuje wyjście 4K (4096 x 2160) 60 Hz, umożliwiając tym samym bezpośrednie wyświetlanie na większym ekranie treści multimedialnych zapisanych na serwerze NAS.

Budżet powyżej 2000 złotych umożliwi zakup profesjonalnego rozwiązania z najwyższej półki. Może to być:

 1. Synology DS923+ to wydajne 4-kieszeniowe rozwiązanie NAS, które można dostosowywać i rozbudowywać w miarę zmieniających się potrzeb, z opcjonalną obsługą do dziewięciu dysków, szybszymi połączeniami sieciowymi i dyskami SSD NVMe do buforowania lub tworzenia dodatkowych pul pamięci. Serwer jest wyposażony w system operacyjny Synology DiskStation Manager (DSM) i oferuje elastyczne, uniwersalne rozwiązanie do udostępniania danych, synchronizacji, tworzenia kopii zapasowych i nadzoru.

2. 2-portowy przełącznik KVM DisplayPort 4K Boundless CM1942 – to urządzenie które jest połączeniem 2-portowego przełącznika DisplayPort i 2-portowego koncentratora USB 3.1 Gen 1. Zapewnia natychmiastowy dostęp do dwóch komputerów DisplayPort za pośrednictwem jednego złącza USB/HDMI. Obsługuje doskonałą jakość wideo do 4K.

Przełącznik obsługuje dwa tryby działania komputera:
– Tryb pojedynczego komputera — umożliwia wyświetlanie zawartości komputera z bieżącym fokusem KVM na obu monitorach
– Tryb podwójnego komputera — umożliwia wyświetlanie zawartości z dwóch komputerów osobno na dwóch monitorach, niezależnie od ustawienia ostrości KVM.

Funkcja Boundless Switching pozwala na przesuwanie kursora myszy przez granice ekranu w celu szybkiego przełączania między źródłami wideo.