Dzień bezpiecznego internetu

Globalna sieć komputerowa stała się nieodłączną częścią naszego życia – wykorzystywana do pracy, nauki czy rozrywki często staje się też ogromnym zagrożeniem, nie chodzi tylko o kradzież pieniędzy z konta czy wyłudzenia danych. Uważać trzeba na to co w Internecie robią dzieci. Zapraszamy do zobaczenia krótkiego filmu, dodatkowo w tym temacie również wypowiedział się przedstawiciel naszej firmy Storage IT.

 Pobierz plik

Zanim cokolwiek klikniemy w Internecie musimy mieć świadomość, że także w sieci możemy stać się ofiarą przestępstwa. W ciągu godziny, każdy plik może być skopiowany tysiące razy, ofiary muszą żyć, ze świadomością, że ich zdjęcia i filmy krążą po Internecie, nawet wiele lat po traumatycznym wydarzeniu.

Z sieci regularnie korzysta już ponad 80% dzieci w wieku przedszkolnym, a niekontrolowany dostęp – to kontakt z pornografią, przemocą czy hejtem. Kolejne zagrożenie to uzależnienie od Internetu. – Siedzę w Internecie i wiem, że nieraz są tam straszne treści – mówi jeden z internautów. – Kontrole nad tym – dziecko musi mieć, musi wiedzieć, że to jest niebezpieczne, lepiej, aby wychodziło na zewnątrz i żeby się bawiło – powiedział jeden z rodziców.

– Dziecko nie jest w stanie poradzić sobie z pewnymi porażkami w życiu codziennym np. w kontaktach z rówieśnikami. Przekłada się to z kolei na to, że woli się nie spotykać z rówieśnikami w świecie realnym, bo tam zmierzy się z rzeczami nieprzyjemnymi i męczącymi, a w Internecie wykasuje kogoś po prostu ze znajomych – tłumaczy psycholog, Agnieszka Bączkowska.

W Internecie nie próżnują też przestępcy, którzy opracowują coraz nowocześniejsze metody oszustw.

– Warto zwracać uwagę na to, czy strona jest zabezpieczona, czy w tym polu, gdzie wpisujemy adres strony internetowej – powinno pojawić się https, wtedy wiemy, że strona jest szyfrowana i zabezpieczona – mówi Kamil Łuczak, specjalista ds. bezpieczeństwa IT, Storage IT.

Dlatego w Dzień Bezpiecznego Internetu przypominano, jak ważne jest świadome korzystanie z tego, jednak – bardzo pożytecznego wynalazku.

– Wspólnie musimy informować, edukować i wspólnie budować podwyższoną świadomość, tak ażeby dla naszych dzieci, ale także dla wszystkich uczestników Internetu było to miejsce bezpieczne – powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004r – początkowo tylko przez kraje europejskie – teraz obejmuje państwa z całego świata.

Źródło: TVP3  Szczecin